Bazı oksim bileşiklerinin titreşimlerinin analizi
Vibrational analysis of some oxime compounds
- Tez No: 183321
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYHAN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada izonitrosoasetofenon, fenilglioksim ve klorofenilglioksimmoleküllerinin deneysel olarak ölçülen titreşim frekansları ile teorik olarakhesaplanmış titreşim frekanslarının uyumu incelenmiştir. Moleküllerin geometrioptimizasyonu ve titreşim frekansı hesaplamaları ab initio metodları kullanılarakyapılmıştır. Teorik hesaplamalarda DFT B3LYP metoduyla 6-311++G(d,p) ve 6-31G(d) baz setleri, HF metoduyla 6-31 G(d) baz seti kullanılmıştır. Hesaplanmış titreşimfrekansları kaynak [12] den alınan düzeltme çarpanlarıyla yeniden düzenlenmiştir.Düzenlenen frekansların deneyle daha iyi uyum içerisinde olduğu görülmüştür. Aynızamanda bu çalışmada kullanılan metod ve baz setlerinin performansıda incelenmiş;DFT B3LYP metoduyla kullanılan 6-311++G(d,p) baz setinin titreşim frekansıhesabında en iyi performansı sergilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the agreement between the experimental and calculatedvibrational frequencies of isonitrosoasetophenon, phenilglioxime andclorophenilglioxime molecules was investigated. The geometrical optimizations andvibrational frequency calculations of these molecules were carried out by using abinitio methods. 6-31G(d) and 6-311++G(d,p) basis sets wereused with DFT B3LYPmethod and 6-31 G(d) basis set was used with HF method for theoretical calculations.Calculated vibrational frequencies were scaled with scale factors obtained fromref.[12]. It was found that scaled frequencies are in good agreement withexperimental data. And also the performance of the methods and basis sets, whichwere used in this study, was investigated. It was found that DFT B3LYP method with6-311++G(d,p) is the most succesfull procedure for frequency calculations.