Sıralı gaz fazı LPG enjeksiyon sisteminin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of sequent gas phase LPG injection system
  1. Tez No: 183331
  2. Yazar: FATİH AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, içten yanmalı motorlarda kullanılan 4. kuşak LPG sistemininçalışma şartları tespit edilmeye çalışılmıştır. LPG sistemlerinin geldiği son noktadaki4. Kuşak Sıralı Gaz Fazı LPG Enjeksiyon Sistemi incelenerek, sistem tanıtılmıştır.1., 2. ve 3. kuşak LPG sistemlerinin problemlerine değinilmiş ve 4. Kuşak Sıralı GazFazı LPG Enjeksiyon Sisteminde bu problemlerin olmadığı belirlenmiştir.Üzerinde 4. Kuşak LOVATO Sıralı Gaz Fazı LPG Enjeksiyon Sistemli cihazmonte edilmiş, MPI sistemli 2000 model Hyundai Accent 1.5 GLS marka araçüzerinde deneyler yapılmıştır. Araç LPG ve kurşunsuz benzinle çalıştırılarakemisyon ve güç değerleri tespit edilmiştir.Sonuç olarak, 4. Kuşak Sıralı Gaz Fazı LPG Enjeksiyon Sisteminde eskisistemlerde görülen performans düşüklüğünün olmadığı belirlenmiştir. LPG'ninkurşunsuz benzine göre en az % 40 ekonomik olduğu da bilinmektedir. LPG'nin ısıldeğerinin ve yanma hızının kurşunsuz benzine yakın olması nedeniyle, LPGsistemleri benzin sistemine sahip araçlara takılabilir.Anahtar Kelimeler : LPG, yakıt karakteristikleri, sıralı sistemi, emisyon.
Özet (Çeviri)
In this study, effective working conditions of LPG system which are used atinternal combustion engine is tried to determine. The fourth generation sequent gasphase LPG injection system, the last level that the LPG systems are reached, isexamined and the system is introduced. It is mentioned about the problems of first,second and third generation LPG systems and it is determined that fourth generationsequent gas phase LPG injection system has not these problems.Experiments are done with the car Multi Point Injection system 2000 ModelHyundai Accent 1.5 GLS on which fourth generation LOVATO sequent gas phaseLPG injection system equipment assembled. The car is operated with LPG andunleaded oil. Emission and performance values are determined.In conclusion it is determined that at fourth generation squent gas phase LPGinjection system performance decreasing which is seen at previous generations is notexist. Since the heat value and burning speed of LPG is aproximate to unleaded oil,LPG systems can be assembled in the cars which have oil system.Key Words : LPG, fuel characterictic, squent system, emission.