Telli-telsiz haberleşme sistem entegrasyonu ve ses-veri trafik analizi
Wired/wireless integrated communication systems and voice/data traffic analysis
- Tez No: 183335
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RIFAT HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünyada ve Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör tarafından kullanılmaktaolan birbirinden bağımsız ve eski teknoloji ürünü analog Telli-Telsiz haberleşme sistemlerininyerini, yeni nesil sayısal entegre haberleşme sistemlerine bırakması maksadıyla birçok projeçalışması yapılmaktadır. Bu çalışmada, öncelikle uluslararası standartlara uygun, Türkiye'deözellikle kamu güvenliği ve sosyal hizmetler alanında hizmet veren birimler tarafındankullanılabilecek sayısal ve entegre haberleşme sistemlerinin incelemesi yapılmıştır.Bu sistemlerde ortak yönetimin sağlanması, ihtiyaç duyulan yeni sistemlerinprojelendirilmesi, alternatif çözüm önerilerinin incelenmesi ve karşılaştırılması yapılmaktadır.Ayrıca bu haberleşme sistemlerindeki ses-veri trafik analizi ve maliyet hesaplamaları üzerindedurulmaktadır.Telli-Telsiz entegre haberleşme sistemleri genel olarak incelenerek özellikle sayısal, açıkstandart olma özelliğini sağlayan kamu güvenliği gruplarının ortak istek ve ihtiyaçlarınıbelirlemek için TIA (Telecommunications Industry Association) tarafından temel standartlarıoluşturulan APCO (Association of Public Safety Communications Officials - Kamu GüvenliğiHaberleşme Görevlileri Birliği) sistem çözümü ve ETSI (European TelecommunicationsStandardisation Institute- Avrupa Haberleşme Standartları Enstitüsü) tarafından yayınlanmışTETRA (TErrestrial Trunk Radio - Karasal Trunk Telsiz) sistem çözümleri ile ASELSANA.Ş. tarafından geliştirilmekte olan APCO-25 sistem çözümü detaylı olarak incelenmektedir.Anahtar Sözcükler : Telli-Telsiz Haberleşme Sistemleri, Sayısal Haberleşme, Ses-VeriTrafik Analizi, APCO-25, TETRA.Bilim Kodu : 609.02.07
Özet (Çeviri)
In the world and Turkey, there is a tremendous effort to replace the old analog communicationsystems used by private and public sector by open standard digital integrated communicationsystems. In this work, global digital and integrated communication systems that can be usedby security and social services are studied. The investigation and comparison of commonmanagement, scalability and flexibility to the developing needs and the alternative proposalshave been made. In addition, traffic analysis and cost calculations on these communicationsystems are considered.In this work, wired/wireless communication systems, specifically, the system solution ofAPCO (Association of Public Safety Communications Officials), which was formed tospecify common requirements and needs of public safety groups, and TETRA systemsolutions published by ETSI (European Telecommunication Standardisation Institute) arestudied. APCO-25 system solution developed by ASELSAN INC. is described in detail.Key Words : Wired-Wireless Communication Systems, Digital Communication,Traffic, Voice, Data Analysis, APCO-25, TETRA.Science Code : 609.02.07