Camiyanı karaçamının (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana var. pallasiana) bazı teknolojik özellikleri ve kurutma cetvellerinin oluşturulması
Some technological properties of (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana var. pallasiana) and determining the kiln drying schedules
  1. Tez No: 183336
  2. Yazar: YASİN CİHAN DÖĞDÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALPER AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Camiyanı karaçamı (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana) ülkemizde Elekdağ, Dursunbey,Kastamonu, Tosya, Daday, Araç, Tavşanlı ve Yenice yörelerinde yetişmektedir. Bu ağaçtürü, sahip olduğu büyük ve belirgin özodunu nedeniyle Orman Endüstrisinde tercihedilmektedir. Bunun nedeni, özodununa ait olan rengin zamanla koyulaşması ve estetik birgörünüş kazanmasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada, Yenice yöresinden alınandeneme ağaçları odunlarının bazı fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca, buağaç türüne en uygun kurutma cetvelleri oluşturulmuştur.Bu özelliklerden hava kurusu özgül kütle değeri 0,586 g/cm3, tam kuru özgül kütle değeri0,543 g/cm3, hücre duvarı maddesi %36,22, hava boşluğu oranı %63,78, hacim yoğunlukdeğeri 0,506 g/cm3, hacimsel daralma miktarı %9,93, hacimsel genişleme miktarı %10,43,odunun içerisine alabileceği maksimum su miktarı %135,41, lif doygunluk noktası rutubeti%20,12, liflere paralel basınç direnci 47,612 N/mm2, eğilme direnci 71,541 N/mm2, liflereiiiÖZET (devam ediyor)dik uygulanan Brinell sertlik değeri 1,747 N/mm2 ve liflere paralel uygulanan Brinellsertlik değeri 4,121 N/mm2 olarak bulunmuştur.Camiyanı karaçamı odununun mekanik özelliklerinden, liflere paralel basınç direnci,eğilme direnci değerleri ile hava kurusu ve tam kuru özgül kütle değerleri üzerindeistatistik analizler yapılarak 0,05 güvenirlik düzeyinde farklılıklar ortaya konulmuştur.Ayrıca, regresyon analizleri yapılarak sonuçlar arasındaki ilişkiler belirlenmiştir.Camiyanı karaçamını farklı sıcaklıklarda 3 farklı kalınlıktaki örneklerle kurutması yapılmışkurutma için en uygun kurutma cetvelleri oluşturulmuştur.Anahtar Sözcükler : Pinus nigra Arn., Camiyanı karaçamı, fiziksel özellikler, mekaniközellikler, kurutma cetvelleri.Bilim Kodu : 502.07.01ivv
Özet (Çeviri)
Pinus nigra (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana var. pallasiana) grows naturally inElekdağ Dursunbey, Kastamonu, Tosya, Daday, Araç, Tavşanlı, Yenice regions of Turkey.This species are preffered for having rather large and noticeable heartwood. The reason forthat is darken the heartwood darkens by time and gains more aesthetical look. In this study,samples were taken from Yenice region , and their physical and mechanical propertieswere determined. Also, the most appropriate drying schedules were determined.Among the properties, air-dry density is found as 0,543 g/cm3, cell hall material as36,22%, amount of air pores as 63,78%, volume -density values as 0,506 g/cm3,volumetric shrinkage as 9,93%, volumetric swelling as 10,43%, maximum water carriagecapacity as 135,41%, fiber saturation point as 20,12%, compression strength parallel tograin as 47,61 N/mm2, bending strength as 71,54 N/mm2, Brinell hardness perpendicular tograin as 1,747 N/mm2 , parallel to grain as 4,121 N/mm2.vABSTRACT (continued)Statistical analyses were carried out for compression strength, bending strength, air-dryand oven dry density values, and differences were determined at 0,05 confidence level.Moreover, regression analyses were carried out to find out the relationships among theresults.Also kiln drying experiments were carried out for the lumbers having three differentthicknesses. The most appropriate drying schedules were determined.Key Words : Pinus nigra, physical properties, mechanical properties, dryingschedules.Science Code : 502.07.01vi