Polish uzayları üzerinde ölçüm
Measure on polish spaces
- Tez No: 183350
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde Polish uzayları olarak bilinen, sayılabilir tabana sahip ve topolojisi bir tam metriktarafından tanımlanan, topolojik uzaylar üzerindeki ölçümlerin regülerlik, zayıf yakınsaklıkve vaguely yakınsaklık kavramları araştırılmış ve klasik ölçüm teorisinde bilinen bazıteoremler verilmiştir. Bunun için bir F vektör kafesi tarafından üretilen A(F) Ï â cebiriüzerindeki ölçümler ile F vektör kafesi üzerinde tanımlı soyut integraller arasındaki ilişkiincelenerek, Baire ve Borel Ï â cebirlerin Polish uzayları üzerinde aynı olduğugösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concepts of regularity, weak convergence and vaguely convergence ofthe measures on a topological spaces, which are known as Polish Spaces that has acountable base and its topology has been devised by a complete metric, have been searchedand some theorems that are known on the classical measure theory have been given. So,examining the relationship between the measures on the Ï â algebra A(F) which areproduced by F vector lattice and the defined abstract integrals on F vector lattice, it hasbeen proved that Baire and Borel Ï â algebra are the same on Polish Spaces.