Jameson flotasyon hücresi ile Zonguldak kömür şlamının zenginleştirilmesi
Benefication of Zonguldak coal slime by using jameson flotation cell
- Tez No: 183349
- Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN TOROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışması, pilot ölçekli bir Jameson flotasyon hücresi ile çok ince boyutlu (d80â¼65µm) ve yüksek kül içerikli (% 45.30) Zonguldak kömür şlamının zenginleştirilmesinikapsamaktadır. Deneysel çalışmalarda, Jameson flotasyon hücresinde etkili olan dizayn veçalışma parametreleri optimize edilmiştir. Bu parametreler nozul tipi, nozul yüksekliği,downcomer çapı, downcomer daldırma derinliği, kollektör miktarı, köpürtücü miktarı,köpük kalınlığı, pülp yoğunluğu ve yıkama suyu debisidir. Optimizasyon sonucunda, %45.30 kül içerikli şlamdan tek kademeli flotasyon ile % 12.52 küllü temiz kömür % 59.86yanabilir verimle kazanılmıştır. Ayrıca, aynı kömür şlamına süpürme kademesininuygulanması ile % 14.90 küllü temiz kömür % 74.20 yanabilir verimle kazanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study involved enrichment of Zonguldak coal slime (d80⼠65 µm) by means of a pilot-scale Jameson flotation cell obtained from the Zonguldak coal basin. In the experimentalstudies, Jameson flotation cell design and operating parameters were optimized. Theseparameters were; the nozzle type, the nozzle height, the downcomer diameter, the immersiondepth of downcomer, the collector (kerosene) amount, the frother (iso-octanol) amount, thethickness of the froth, the percentage of solids and the rate of wash water. In the result ofoptimization, a clean coal product ash 12.52 % were produced from the 45.30 % ash feedwith a 59.86 % combustible recovery in the single stage flotation. By applying the rougher-scavenger stage to the waste of first stage, a clean coal with a 14.90 % ash contents and 74.20% combustible recovery were produced.