Soğan deposunda kullanılan bir havalandırma sisteminin projelendirilmesi
Projecting a ventilation system used in onion store
  1. Tez No: 183423
  2. Yazar: HAKAN MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK ARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada; soğan deposunda kullanılan bir havalandırma sisteminintasarımı ve projelendirilmesi gerçekleşmiştir. Bu şekilde üreticinin hasatdöneminde, ürünün bol olması nedeniyle değişiklik göstermeyen soğanfiyatlarından etkilenmesinin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Depolanansoğanlarda kayıp oranının azaltılması ile iç ve dış pazara uzun süre kaliteli soğantemini sağlanmaktadır.Cebri hava soğutmalı depoların amacı dış ortam sıcaklığının seçilen deposıcaklığının altına düştüğü zamanlarda soğuk dış havanın bir fan aracılığıyla depoiçerisine alınıp, soğan yığınlarının içinden geçirilip, ısınan havanın dışarı atılmasışekline dayanır.Araştırma materyali olarak betonarme depo, fanlar(radyal, aksiyal) vehavalandırma kanalları( tuğla, ahşap malzeme) üzerinde durulmuştur. Öncelikledepolanacak soğan kapasitesi belirlenmiştir. Buna göre de betonarme deponunboyutları ortaya çıkarılmıştır. Daha sonra da deponun iç tasarımı yapılmıştır. Buaşamada fanların konacağı yerlerin belirlenmesi, havalandırma kanallarınınmalzemelerinin seçilmesi, kanalların geçeceği hatların belirlenmesi ve depolamayapılacak bölgenin yerleşimi belirlenip hesaplar yapılarak projesi çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the ventilation system used in onion storage has been designedand projected. By this way, preventing the producer not to be effected by the onionprices with no change has been aimed at. Decreasing the loss rate in the stored onionsprovides the domestic and foreign market with the qualifed onions for a long term.The aim of the forced air cooled storing, when the chosen storage temperature isunder the chosen storage temperature, is based on blowing the cold air into the store viaa fan, passing it through the onion piles and blowing the heated air out.In the research, as materials, reinforced concrete store, fans(radial, axial) andventilation channels (brick, wooden material) were used. First of all, the amount ofonion to store was determined. According to this, the sizes of reinforced store wasdetermined, then the interior of the store was designed. At this stage, the places to installthe fans, choosing the materials of the ventilation channels, the lines of channels to passand settlements of the area to store were determined and projected by computing.