CH robofil 290 CNC tel erozyon tezgahlarındaki arızaların tesbiti amacıyla bir uzman sistem geliştirilmesi
Development of an fault diagnosis expert system for Ch robofil 290 CNC wire electrical discharge machining
  1. Tez No: 183424
  2. Yazar: FİGAN DALMIŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDEM UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı uzman sistemler hakkında bilgi vermek ve disiplin alanı telerozyon tezgahları olan bir uzman sistem geliştirmektir. Bu tezgahların hem kendisihem de bu tezgahlar ile operasyon son derece karmaşık ve uzmanlık isteyen bir işolduğu için, bu çalışmada CH 290 CNC tel erozyon tezgahlarında meydana gelenarızaların hızlı ve verimli bir şekilde teşhis edilmesi için CNCEXP uzman sistemigeliştirilmiştir.CNC' lerin üretim teknikleri otomasyonunda yaygınlaşmasıyla insan faktörününfazla etkili olmadığı, çalışma temposu her zaman yüksek ve aynı olan seri ve hassasimalat sağlanır. CNC' lerde meydana gelen bir arıza bu seri ve hassas imalatı aksatır. Buişletmeleri büyük ekonomik zararlara sokabilir.Yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı bu çalışmada, Charmilles Robofil 290 telerozyon tezgahındaki teknik arızaların teşhis edilerek çözülmesinde yardımcı olacak, biruzman sistem tasarlanmıştır.Birinci bölümde teze giriş yapılmaktadır.Tezin ikinci bölümü uzman sistemleri içermektedir. lk kısımda uzmansistemlerin tanımı, tarihçesi, faydaları ve uygulama alanları açıklanarak, geliştirilen ilkuzman sistemlere ve değişik alanlarda hata teşhisi yapan uzman sistemlere örneklerverilmiştir. Daha sonra uzman sistem mimarisine ve tasarım aşamalarına değinilmiştir.Son kısımda ise uzman sistem geliştirme araçları verilmiştir.Üçüncü bölümde tezde kullanılan materyal ve metod anlatılmıştır. CNCtezgahlar, Charmilles Technologies Robofil 290 CNC tel erozyon tezgahı, Delphi vegeliştirilen yazılım hakkında bilgi verilmiştir.Dördüncü bölümde tezden elde edilen sonuçlara değinilmiştir. Geliştirilenyazılımın görüntüleri verilmiştir. Ayrıca geliştirilebilecek daha sonraki bir uzmansistem üzerine yorumlar da bulunulmuştur.Tezin sonunda hatalar ve program kodlarını veren Ekler kısmı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to give an information about Expert Systems and todevelop an Expert System in the domain of knowledge about wirecut electric dischargemachining(WEDM). Both this machine itself and operation with them are quitecomplex and requires expertise, so CNCEXP developed in this study provides very fastand cost-efficient fault diagnosis at CH Robofil 290 WEDM machine. As a result,many experts and companies use their time efficiently.By machining CNC?s, complex parts are manufactured using a program writtenin a notation with less affect human operator. With the increased automation ofmanufacturing processes with CNC machining, considerable improvements in accuracyand quality have been achieved. A fault at CNC machine causes to delay on thesemanufacturing processes. And then companies lose time and money.Because of causes above mentioned, at this work CNCEXP has been developedto assist operators by diagnosing faults at the Charmilles Robofil 290 WEDM machineand advising them how to solve problems.First chapter is the introduction into the study.Second chapter includes the expert systems. At the beginning, the definition,history, advantages and application fields of expert systems are explained and the earlyexpert system and the fault diagnosis expert system examples for different fields aregiven. The architecture of the expert systems and how to design an expert system arealso given in this section. Finally, expert system development tools are explained.Third chapter explains materials and methods used in the study. CNC machinesand Charmilles Technologies Robofil 290 WEDM machine and Delphi are mentioned .Then information about the developed software is given.Final chapter, conclusion chapter gives summary and discussion about the study.Comments on further studies are presented in the final chapter.At the end of the study, attachments included error lists and programme codesare given.