Perdeli-çerçeveli betonarme binaların deprem bölgelerine bağlı olarak tasarımı ve optimum maliyetinin hesabı
Design of shear-walls reinforced concrete buildings depend on the seismic zone and optimum cost calculation
  1. Tez No: 183435
  2. Yazar: KISMET NAYIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ŞÜKRÜ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada mimari tasarımı yapılmış Betonarme bina modellerine ait düşey taşıyıcıelemanların kesitleri, değişik Deprem Bölgesi Parametreleri esas alınarak optimum çözümünsağlanacağı şekilde boyutlandırılmıştır. Sistemde eleman boyutlarına ait kesit değişimleriiçin karşılaştırmalar yapıldıktan sonra, maliyet değişimleri de incelenmiştir.Çalışmada, yapının taşıyıcı sistem elemanlarının boyutları olması gereken (şartnameve standartların öngördüğü) sınır değerlerinde alınarak, deprem bölgelerine göre ayrı ayrıhesaplamaları yapılmıştır.Yapılan bu incelemeler sonucunda; Yapının süneklik düzeyinin `Normal ve Yüksek'olması durumları karşılaştırıldığında, Süneklik Düzeyi Yüksek sistemlerin 1. ve 2. deprembelgelerinde daha ekonomik olduğu, 3. ve 4. deprem bölgelerinde Süneklik Düzeyi Normalsistemlerin daha ekonomik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, sections of perpendicular structural members that belong toarchitecturally designed reinforced concrete building models are scaled to provide optimumsolution by different seismic zone parameters. In this system, cost variability?s had beenexamined after making compration on dimensions of the section.In this paper, dimensions of structural members had been selected at limit valueswhich are inside standards and terms of a specific contract, and calculated for differentseismic zones.In conclusion, when higher and normal ductility level structures have been compared,structures in 1. and 2. seismic zones which have a higher level of ductility and structures inthird and fourth seismic zones have a normal level of ductility, have been seemed moreeconomic than others.