Lise birinci sınıf biyoloji dersinde okutulan 'hücrenin yapısı ve işlevleri' konusunun öğretilmesinde modellerin rolü
The role of the models in teaching the subject 'cell structure and functions' on the ninth grade of biology lesson
- Tez No: 183453
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNCER KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, Lise 1. sınıf Biyoloji dersinde okutulan ?HücreninYapısı ve şlevleri? konusunun öğretilmesinde hazır modellerin kullanılması ileöğrencilere model yaptırılması arasında farklılık olup olmadığını tespit etmektir.Araştırmanın örneklem grubunu Karasınır Çok Programlı Lisesi 1. sınıföğrencilerinden rastgele seçilen 90 öğrenci oluşturmuştur. Bu öğrencilerden 30'ukontrol, 60'ı deney grubu olarak ayrılmıştır. Deney grubu da 30 kişilik iki grubaayrılmıştır. 30 öğrenciye hazır modeller kullanılarak, diğer 30 öğrenciye isekendilerinin yaptıkları modeller ile hücrenin yapısı ve işlevleri konusu verilmiştir.Kontrol grubunda ise geleneksel yöntemle konu işlenmiştir. Gruplar arasındakifarklılığı tespit etmek için başarı testi araştırma öncesinde ve sonrasında her üç grubada ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Testten elde edilen bulgular ise SPSSprogramı kullanılarak saptanmıştır.Sonuçta, deney 2 grubunun hem kontrol hem de deney 1 grubuna göre hücreninyapısı ve işlevleri konusunu daha iyi kavradıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out whether there is a difference between theuse of the prepared models and the models which are made by the studentsthemselves while teaching ?Cell Structure and Functions? to the high scholl ninthgrade students.The example group of the research is established by 90 randomly choosenKarasınır Multi Programmed High School ninth grade students. 30 of the studentswere control group and 60 of the students were experiment group. Moreover, theexperiment group was again divided into two 30 students group. The first group ofthe 30 students were taught by the prepared cell structure and functions models andthe other group of the 30 students were taught by the help of the models, which wereprepared by the students themselves. To the control group the subject was explainedin traditional methods. The groups of three took the success test at the beginning andend of the research, to define the differences between the groups. Results of the testwere obtained by the help of SPSS.Finally, it is observed that experiment 2 group grasped ?Cell Structure andFunctions? more successfully than both control and experiment 1 group.