The analysis of historical / cultural pattern development and conservation plans of Antalya Kaleiçi
Antalya Kaleiçi yerleşmesinin kültür dönemleri açısından kent dokuları ve koruma planlarının incelenmesi
- Tez No: 183474
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜLKER SEĞMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tarihi kentler zaman içinde farklı sosyal, kültürel ve politik ili kilerin kentselmekandaki fiziksel biçimlenmesinin ürünüdür. Bu ba lamda Koruma planları öncesindehazırlık a amasında sadece bugünün kentsel yapısını ele almak ve bu yapı üzerindeçalı malar yapmak, etkili bir koruma planı için yeterli olmamaktadır.Bu çalı mada Antalya Kaleiçi tarihi kent merkezinin kültürel dönemler açısındankentsel geli imi ortaya konmu ve bu tarihi kentsel yapının koruma planları kararlarına neekilde yansıdı ı incelenmi tir.Çalı manın ana çatısını kentsel dokunun farklı tarihsel dönemleri açısındançözümlenmesi olu turmu tur. Kentsel dokunun çözümlenmesinde, tarihi süreç içindekidönemlerin kentsel yapı özellikleri incelenerek, co rafi özellikleri de dikkate alınarakKaleiçi yerle mesinin her dönem için kentsel kurgusunun açıklanması amaçlanmı tır.Kaleiçi yerle me alanı içinde yer alan farklı iki kentsel doku örne i, bugün vegeçmi arasındaki ili kinin de i im veya süreklilik açısından ortaya konması amacı ile elealınmı , sonuçta bugünkü kentsel yapısının olu umunda geçmi teki tarihsel izleringörüldü ü belirtilmi tir.Ancak koruma plan kararlarının irdelenmesi sonucunda tarihi kentsel yapının plankararlarının olu masında dikkate alınmadı ı, özellikle arkeolojik alanların ve anıtsalyapıların kentsel bütünle ili kisinin kurulamadı ı saptanmı tır.Sonuç olarak tarihi kentsel yapının bir bütün olarak ele alınmasında sadecebugünkü kentsel yapı üzerinde fiziksel anlamda çalı maların yeterli olmadı ı aynı zamandayerle menin süreç içindeki de i imleri de içeren tarihsel ve kültürel bütünlü ü açısından daele alınmasının gereklili i nedenleri de belirtilerek ortaya çıkarılması amaçlanmı tır.Bu çalı ma ile aynı zamanda bundan sonraki koruma planlarına ı ık tutmasıaçısından tarihi kentsel yapının çözümlenmesinde farklı metodolojik bir yakla ımıngeli tirilmesi bir ba langıç olarak de erlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Historical places are the physical conformation of differential relations andinteractions which develop in the course of time at space. In this context; it is not sufficientfor an efficient conservation plan to introduce only current urban structure in thepreparation phase of the conservation plans.In this study, the urban development and transformation of historical city center ofAntalya Kaleiçi has been analyzed in terms of its cultural periods, and the reflection of thishistorical urban structure to conservation plan decisions has been examined.The basic principle of this study is the analysis of urban pattern. In the process ofthe urban pattern analysis, the urban structure of Kaleiçi settlement is formed byinvestigating the urban structure features of each historical period and by taking intoaccount the historical and geographical features of the Kaleiçi settlement as well.Two different urban patterns have been scrutinized in order to bring up therelationship between present and past in terms of urban structure. Consequently, it is statedthat the effects of past could be observed in the development of current urban structure.As a result of the investigation of conservation plan decisions, it is found out thatthe historical urban structure had not been taken into account adequately when givingconservation plan decisions. Furthermore, another important absence of conservationplans, the interrelatedness of the archeological area and monumental buildings withinwhole urban structure, are introduced in this work.In conclusion, it is stated by setting forth the reasons that the examination of thehistorical urban structure as a whole necessitates not only handling urban structure in thephysical sense but also investigating the urban structure in terms of historical and culturalintegrity.In this study, additionally, a methodological approach for the analysis of historicalurban structures has been introduced as a model for further conservation plans.