'Manufacturing design for productivity'optimization of assembly line for air conditioning control panels
'Verimlilik için üretim tasarımı' klima kontrol paneli montaj bandı optimizasyonu
  1. Tez No: 183487
  2. Yazar: ÖZLEM ÇUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. MURAT GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez üretimdeki verimliliğin arttırılması amacıyla klima control paneliüretimini örnek alarak bu sektördeki verimlilik artırma çalışmalarını tasarımın dakatkılarıyla inceler. Ana amaç, operasyonel geliştirmeler ile üretim çevrim zamanınıen etkin maliyetli hale getirebilmektir. Bu amaç doğrultusunda tez, üretimsel tasarımve verimlilik kavramları arasındaki ilişkiyi inceler. Çalışmanın amacı doğrultusundaoluşturulan yöntem öncelikle geniş bir literatür araştırması, bu araştırmalardoğrultusunda method mühendisliğinin fabrika sistemlerinde açıklanarak analitiktekniklerinin açıklanması, ardından konu ile ilgili örneklerin bulunup özetlenmesi,mevcut bir montaj bandının geliştirelecek proje olarak seçilmesi ve methodmühendisliği yardımıyla tamamlanan çalışma sonuçlarının analiz edilerek üretimkapasiteleri ve zamanları açısından karşılaştırılarak yorumlanmasını kapsamaktadır.MTM yönteminin kullanılması ile projenin verimliliği önceden hesaplandı. MTMyöntemi ile yapılan hesaplamalardan sonra analizler sonucunda yeniden tasarlananaparatlarla yapılandırılan yeni üretim bandında üretim çevrim süresinde 20 %azalma meydana geleceği ortaya konuldu ve geliştirilen montaj bandı projesineyatırım yapılma kararı verildi. Proje sonunda hesplanan 20 % verimlilik artışınınoperatörlerin de verimliliğinin artması ile üretim miktarındaki artışın 33 %'eyükseldiği görülmüştür. Yeni montaj bandı operatörlerin bekleme zamanlarınıortadan kaldırarak verimliliklerini artırmıştır. Bunun yanında önceden kurulumontaj bandı 13,5m² alanda kurulu ile yeniden tasarlanmış montaj bandı çalışmaalanı 3,6 m²'ye düşürülmüştür. Bu çalışmalar sonucunda verimlilik ve üretimmiktarlarında eski montaj bandı ile karşılaştırıldığında aynı zaman dilimi içerisinde33 %'lük bir üretim artışı gerçekleşmiştir. Operasyonların standart hale getirilmesive gereksiz operasyonların elenmesi ile işçilik maliyetleri düşürülerek fabrikanınrekabet gücü artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates `Manufacturing design for productivity? surveying acase study of an assembly line for air conditioning control panels. The main aim is toinvestigate the possibilities of operational improvement on the production time in acost-effective manner. The specific objective of this study is to investigate therelationship between manufacturing design and productivity issues. In order toachieve the objective of this study, a methodology has been developed. First athorough literature survey is conducted. The use of methods engineering in thefactory system is explained, then the relationships between analytical techniques ofmethods engineering are discussed. Then examples related to subject are investigated.Later on, an assembly line is selected as the case study. An ex-assembly is redesignedby using the concepts of methods engineering. Then both cases are analyzed anddiscussed in terms of their output capacity and manufacturing time. After theanalysis of MTM for redesigned assembly line it is observed that we can reduceproduction cycle time 20 % at the end of this study. And this development project hasbeen chosen for investment. At the end of this project, we increased the productionquantity from 600 pcs. to 800 pcs. Because efficiency of workers have increased withthe redesigned assembly line, production of the goods of quantity increased 13 %more than originally calculated. The new assembly line is reduce the operatorswaiting time and increases their efficiency. The ex-assembly line was covering 13,5m²square it reduce to 3,6 m². Finally, because of efficiency and productivity increase ofthis study, totally we observed 33 % production increase for the same period of time.By the standardization and the elimination of the operations, and reducing the laborcost the factory could increase its competitive strength.