Autonomous solid waste separation system design
İnsansız katı atık ayrıştırma sistemi tasarımı
- Tez No: 183488
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN FARUK KEÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu ara tırma katı atıkların fiziksel özellikler kullanılarak bile enlerineayrıldı ı bir evsel katı atık ayrı tırma tesisi tasarlanmasını kapsamaktadır. Bu tesistamamen otonom ve otomatik olacaktır ve hiçbir ekilde çöplerin ayrı tırılmasındainsan ve sensor kullanılmayacaktır.Çöplerin ayrı tırılmasında sadece boyut ve yo unluk gibi fiziksel özelliklerinkullanılması nedeni ile tesis daha kararlı ve verimi daha yüksek olacaktır.Kullanılabilecek her türlü geri dönü üm maddeleri alınacak, böylecekullanılamayacak haldeki çöpün minimum olması sa lanacaktır.Tesisin kapasitesi hesaplanacak ve zmir'e uyarlanacaktır.Katı atık ayrı tırma tesisinin tasarlanması, mevcut katı atık ayrı tırmatesislerinin incelenmesi, sorunların yerinde görülmesi ve kullanılabilecek ayrı tırmasistemlerinin incelenerek en uygun olanların uygun kapasitede alınarak, bir sisteminolu turulması a amalarını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents the design of a municipal solid waste separation facilitythat uses physical properties to separate solid wastes into their types. This facility willbe autonomous and automatic. There will not be any human personnel nor anysensors to separate solid waste in this facility. Only physical properties like size anddensity are used to remove materials so this facility will be more robust and efficientthan current facilities. All recyclable materials will be taken from a waste stream thatcontains minimal useless waste.The capacity of the facility will be calculated and the facility will be designedfor the city of zmir. The design of a municipal solid waste separation facility includesexamining and recent separation facilities in the world and in zmir, seeing problemsat their source in zmir and taking suitable separation machines with suitablecapacity by examining systems to make a process flow chart.