Resettlement of immigrants and planning in İzmir during the Hamidian period
II. Abdülhamid döneminde İzmir'de göçmen iskânı ve planlama
  1. Tez No: 183684
  2. Yazar: NİLGÜN KİPER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMAHAT ÖZDEMİR, DOÇ.DR. ZİYA GENÇEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Tarih, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, History, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Adı-Soyadı: Nilgün K PEROkul: zmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: ehir ve Bölge PlanlamaProgramı: ehir Planlama (Doktora)Tez Ba lı ı: II. Abdülhamid Döneminde zmir'de Göçmen skânı vePlanlamaÖZET1878 yılından itibaren Rumeli, Kafkaslar ve Girit'den Osmanlı topraklarınaya anan göçlerle birlikte, göçmen iskânı II. Abdülhamid Döneminin temelmeselelerinden biri haline gelmi tir. Göçmenlerin kentte iskânına izin verilmesiylebirlikte pek çok Osmanlı kentinde oldu u gibi zmir'de de yeni göçmen mahallelerikurulmu tur. Bu tezin amacı dönemin nüfus politikalarıyla ekillenen iskân sürecindeplanlamanın etkinli ini sorgulamaktır. Göçmen iskânı meselesinin Osmanlı planlamaprati i içindeki yeri irdelenirken, planlama kavramı kentsel mekâna `düzen verme'eylemlerinden öte, ekonomik ve toplumsal boyutta kentsel, bölgesel ve hatta ülkeselölçekte geli tirilen stratejileri içerecek kapsamda ele alınmaktadır.Kentsel alana iskân kararında, göçmenlerin talepleri kadar, dönemin kentselgeli meye yönelik politikasının da payı vardır. Ancak iskân süreci göçmenlerinbarınma sorununun çözümlenmesinin yanısıra e itim, sa lık, sosyal, teknik altyapıhizmetlerinin, istihdam sorununun çözümü, yoksul ve kimsesizlerin güvenli ya amko ullarının olu turulmasını da gerektirmektedir. Bu nedenle göçmen mahallelerininkurulu süreci, fiziki olu umdan öte idari ve toplumsal organizasyon ve finansmanboyutlarıyla ele alınmaktadır. zmir kenti özelinde ve Aydın Vilayeti genelindegöçmen yerle imlerinin kurulu sürecinde II. Abdülhamid Dönemi imar ve iskânpolitikalarının nasıl hayata geçirildi i; merkezi yönetimin yanısıra, valilik, belediye,skân-ı Muhacirin ve âne Komisyonları, basın, kent sakinleri gibi aktörlerin sürecenasıl dahil oldukları ara tırılmaktadır. Yardım faaliyetlerinin imar ve iskansürecindeki yeri yeniden de erlendirilmektedir.On dokuzuncu yüzyılın son çeyre inde, göçmen yerle imlerinin kurulu undageleneksel ve modern yöntemlerin bir arada uygulanmı oldu u altı çizilenkonulardan birisidir. Resmi yazı malar, yerel gazeteler, vakıf kayıtları, haritalarara tırmanın temel kaynaklarını olu tururmaktadır.
Özet (Çeviri)
Name: Nilgün K PERSchool: zmir Institute of TechnologyDepartment: City and Regional PlanningMajor: City Planning (PhD)Title of Thesis: Resettlement o Immigrants and Planning in zmir during theHamidian PeriodABSTRACTThis study concentrates on the immigration into Anatolia from the Balkans,Caucasian and Crete to Izmir and the resettlement policies geared towardimmigrants? establishment in the new land during the Hamidian Period. The aim ofstudy is to investigate the efficiency of planning in term of the application ofresettlement decisions that had been structured by the population policies. The otheraim is determining the importance of the planning for immigrant?s settlements in thelate Ottoman planning practice.The planning concept is evaluated in the urban, regional and countrywidescale rather than referring to the physical organisation of the urban space. This studyintends, by way of analysing the construction process of the immigrant districts, toreveal the characteristics of the construction and resettlement activities and how thecentral and local dynamics to realise them, rather than the physical arrangement ofthe districts. The role of the local administration, the special commissions for charity,local press and local residents has been investigated along with the resettlementprocess in the city of zmir and the vilayet of Aydın. The significance of philanthropicactivities is revealed in the construction and resettlement process.The official documents, the maps of zmir and Western Anatolia in the latenineteenth and early twentieth centuries will be investigated along with the newsreporting in the zmir region geared towards the settlement of immigrants.