Earthquake conscious urban transformation and redevelopment: Repercussions of İzmir Radius project on Fikri Altay District
Deprem bilinçli kentsel dönüşüm ve yeniden geliştirme: İzmir Radius Projesi'nin bulgu ve sonuçlarının Fikri Altay Mahallesi örneğinde incelenmesi
  1. Tez No: 183685
  2. Yazar: SIDIKA BAHAR DURMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAL SERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Adı-Soyadı: Sıdıka Bahar DURMAZOkul: zmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: ehir ve Bölge PlanlamaProgramı: ehir Tasarımı (Yüksek Lisans)Tez Ba lı ı: Deprem Bilinçli Kentsel Dönü üm ve Yeniden Geli tirme: zmirRADIUS Projesinin Bulgu ve Sonuçlarının Fikri Altay Mahallesiörne inde incelenmesiÖZETÖzellikle geli mi ve geli mekte olan kentlerde deprem riski gittikçeartmaktadır. Depremin olması önlenemeyece i ve önceden tahmin edilemeyece i için,deprem hasarlarının azaltılması ve bunun için gerekli tedbirlerin alınmasıgerekmektedir. Deprem zararlarını azaltmak için yapılmı projeler ve yapılmasıgerekenler bu tezin ara tırma konusudur.Türkiye, gerek aktif bir sismik bölgede bulunmasından gerek Türkiye `dekiyapıların deprem yönetmeli ine uymamasından dolayı riske maruz bir ülkedir. zmirde deprem riski yüksek olan bir kenttir. Bu Birle mi Milletlerin yürüttü ü RADIUSProjesi kapsamında da belirlenmi tir. Bu tez zmir'de yapılmı zarar azaltmaçalı malarının üzerinde yo unla mı tır. Aynı zamanda stanbul Deprem Planı vedi er ülkelerdeki deprem zararını azaltma çalı maları, zmir' de yapılacakçalı malara rehber olması açısından incelenmi tir.Bu çalı maların kentsel güvenlik, risk yönetimi risk analizi ve de erlendirmesikonularına yakla ımı ve önerileri açıklanmı tır. Özellikle yapıların hasargörebilirli inin tespiti üzerinde çalı ılmı tır. Yapıların sokaktan gözlenebilenözelliklerine göre yapısal özellikleri deprem riski açısından de erlendirilmi tir. Olasıbir depremde, bilimsel olarak hazırlanmı senaryo depreminde, bu yapıların vekentsel çevrenin görece i zarar RADIUS projesi kapsamında önerilen bir bilgisayarprogramı aracılı ıyla hesaplanmı tır.Bu tez kapsamında deprem riski yüksek olan alanlarda kentsel dönü ümüngerçekle tirilmesi gerekti i ve bununla ilgili bir imar planı önerilmi tir. lerideyapılacak çalı malara altlık olu turması açısından kentsel tasarım ilkeleriönerilmi tir. Bütün çalı malar Fikri Altay Mahallesi örne inde tartı ılmı tır.
Özet (Çeviri)
Name: Sıdıka Bahar DURMAZSchool: zmir Institute of TechnologyDepartment: City and Regional PlanningMajor: Urban Design (Master)Title of Thesis: Earthquake Conscious Urban Transformation andRedevelopment: Repercussions of zmir RADIUS Project onFikri Altay DistrictABSTRACTEarthquakes are one of the most destructive natural occurrences. They strikewithout warning and they may result various damages to urban environment andhuman life. The technology to predict their specific time, location and magnitude hasnot developed yet. It is possible to reduce the harmful effects of earthquakes and tocreate urban surroundings resistant to earthquakes by comprehensive projects statedas ?risk mitigation activities?.Turkey is exposed to earthquake risk due to fact that it is on an active seismiczone and that most of the buildings are not in conformity with earthquake safe designcodes. zmir also has high earthquake risk as determined in the content of zmirRADIUS Project that is conducted by United Nations.This thesis is mainly about to ensure safety of urban environment that is expose toearthquake risk. The thesis has three principle purposes: to produce a guide aboutthe projects done for mitigating zmir?s earthquake risk, to explain the strategies,process and methods for urban safety and to develop planning and design principlesof earthquake conscious urban design.Risk assessment process of the existing buildings and urban environment is thepart of the urban safety process. In this context risk management, risk assessmentprocess and the methods for risk assessment is clarified. Especially the methods forvulnerability assessment of existing urban pattern and of buildings are explained.Strategies for designing earthquake safe cities are discussed. Urban transformation isproposed as a solution of urban safety. As a matter of this, a case study is undertakenon Fikri Altay District in zmir comprising a vulnerability assessment and an urbantransformation project.Different methods used in the content of the survey. zmir?s scenarioearthquake produced in the content of RADIUS Project is adopted for hazardassessment. Istanbul Earthquake Master Plans? observed vulnerability assessmentmethod is modified for the case study area and RADIUS computer software is usedfor damage estimation.Consequently, a redevelopment plan and principles for earthquake consciousurban transformation is proposed.