An examination of design processes adopted by a company involved in design-based manufacturing and forming an approach to an optimum system: A case study in Teba-Günkol
Tasarım odaklı üretim sektöründe yeralan bir firmanın tasarım süreçlerinin incelenmesi ve optimum sistem yaklaşımının oluşturulması: Teba-Günkol şirketinde örnek bir uygulama
- Tez No: 183692
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ş irketlerin yeni ürün geli tirme kapasitelerinin, günümüzün rekabete dayalıekonomik yapısı içerisinde önemli bir rol oynamakta oldu unu ve bu yüzden desürekli artan sayıda irketin takım çalı masına a ırlık veren hızlı ürün geli tirmeyöntemlerini benimsedi ini görüyoruz. Tasarımın ça ımızda kazandı ı toplumsal vei birli ine dayalı bir süreç olma kimli i, irketlere bünyelerindeki farklı i levlerin yanyana çalı maları zorunlulu unu dayatmaktadır. E zamanlı Mühendislik, ya da di eradıyla E zamanlı Tasarım, ürün tasarımı ve üretim süreçlerinin i birli i içerisinde vee zamanlı olarak gerçekle tirilmesi yoluyla ürün geli tirme zamanını kısaltmakta,birçok deneme-yanılma uygulamasını devre dı ı bırakmakta ve tüm bunların sonucuolarak da üretim maliyetlerinde büyük ölçüde azalmaya olanak sa lamaktadır.E zamanlı Mühendislik yöntemi, tasarımın ve ürün geli tirme süreçlerinin daha iyiolmasına hizmet eden bir ürün geli tirme felsefesi olarak da tanımlanabilir. Bu tezçalı ması, E zamanlı Mühendislik yakla ımı ba lamında, tasarım odaklı üretimyapan birçok Türk firmasını temsil etme özelli ine sahip oldu u dü ünülerek seçilenbir irkette yürütülen uygulamalı bir çalı mayı esas almaktadır. Bu çalı mada,ara tırmanın konusu olan irketin kullanmakta oldu u geleneksel ürün geli tirmeyöntemleri incelenmekte ve onların yerine tasarım ve üretim süreçlerini iyile tirmekamacıyla E zamanlı Mühendislik yakla ımını temel alan yeni bir sistemönerilmektedir. Bu tez çalı masının, tasarım odaklı üretim yapan firmalarda ba arılıbir E zamanlı Mühendislik uygulaması için yapılması gerekenlerin ne oldu unundaha iyi görülmesine yardımcı olaca ı dü ünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, a company's competitive advantage is directly related to its capacity todevelop new products and global competitive pressure has motivated manycompanies to change to a more rapid form of product development with an emphasison team and cross functional working. Concurrent Engineering (CE), or ConcurrentDesign, is a widely recognized approach to improving product introduction whichattracts increasing attention of companies throughout the world. In the context oftoday?s manufacturing industry, design is essentially a social and collaborativeprocess, thereby imposing cross-functional integration on companies. CE can bedefined as a development philosophy that could improve design and produce betterprocess quality via both integration and coordination. The CE approach enablessynchronization of structural design and manufacturing processes, thus reducesproduct development time, and decreases costs by eliminating many of the trial-errorsteps. This research focuses on CE by using a case-study approach carried out in aTurkish company which has been selected as a representative sample of thecompanies involved in design-based manufacturing in Turkey. In this thesis, thetraditional methods used by the company are extensively analysed and a ConcurrentEngineering system for the optimum design and manufacturing of new products isproposed. The objective of this study is to provide further insight into theorganizational aspect for success in Concurrent Engineering practices in design-basedmanufacturing.