The effect of engineering criteria in the application of cooling system and aircondition system used in trade vehicles on industrial design criteria
Ticari araçlarda kullanılan soğutucu ve klima uygulamalarındaki mühendislik kriterlerinin endüstriyel ürün tasarımı kriterleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 183691
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAVUZ SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, ticari araçlarda kullanılan so utucuların ve klimaların tasarımkriterleri bir endüstri ürünleri tasarımcısının bakı açısına göre incelenmi tir.Çalı ma, klimanın mühendislik kriterlerine göre nasıl olu tu u, endüstri ürünleritasarım kriterlerine göre nasıl ekillendi i sürecini adım adım anlatmaktadır.Klimanın çalı ma prensibi, insana ve çalı ma hayatına olan etkileri de tezdeki di erkonular arasındadır. Endüstri ürünleri tasarımcısının klima tasarımını tamamlamakiçin mühendislik kriterlerinden faydalanması gerekti i ve tasarımın tercih edilebilirhale gelebilmesi için endüstri ürünleri tasarım kriterlerinin ne kadar önemli oldu uda tezde de inilen konulardır.Mühendislik ve tasarım kriterlerinin klima tasarımıüzerindeki etkileri gösterebilmek için bir klimanın tüm tasarım evreleri tezdeaçıklanmı tır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the designing criteria of the cooling system and air conditioners,which are used in trade vehicles, are analyzed in terms of industrial designing. Thestudy describes the stage of the process through which the air conditioner is createdand designed in accordance both with the criteria of engineering and industrialdesign. The thesis also dwells on the functioning principles of the air conditioner andthe impacts of its use on the human life and working conditions. The other issuesdealt with are the reasons why the industrial designer should use the engineeringcriteria to complete the design of the air conditioner and why he should use theindustrial design criteria to make the design preferable. In order to show the effectsof the engineering and designing criteria on the design of the air conditioner, all thephases are shown in this thesis.