Kaynak aparatlarında destek ve bağlama noktlarının bulunması
Optimal support and clamping points design for welding fixtures
- Tez No: 183781
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMETTİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZETKAYNAK APARATLARINDA DESTEK ve BAĞLAMA NOKTALARININBULUNMASITAHA KANIKOtomotiv sektöründe, gövde imalatı ve diğer uygulamalarda, sac parça montajıiçin kullanılan fikstürlerin imalatı günümüz rekabet ortamında gerekli hız, kalite veucuzluğu gerçekleştirebilecek kabiliyetini, ancak işlerin planlı bir otomasyonu vestandardizasyonu ile sağlanabilir.Fikstürlerde, parçanın geometrik kısıtlamalarını tayin eden destek yerlerininsayısı ve yerleri, parçanın deforme olmuş şeklini ve ölçüsel değerlere etkisini belirler.Bu çalışmanın amacı; birbirine kaynak yöntemiyle birleştirilen sac parçalarınfikstürdeki kendi ağırlığından dolayı oluşan sehimin minimum olduğu optimum desteknoktalarının bulunmasıdır.Bu çalışmada kullanılan iki yöntemden birincisi; Elastik Eğri DiferansiyelDenkleminin elde edilmesi ve bu denklemin MATLAB Programında AramaYöntemiyle Optimizasyon komutları kullanılarak optimum noktaların bulunması, ikinciyöntem ise; aynı şartlar altında sac parçanın ANSYS Programı ile Sonlu ElemanlarYöntemi kullanılarak önce basit kiriş problemi olarak çözülmesi, daha sonra düzlemproblemi olarak çözülmesidir.Sonuç olarak; analitik yöntem ve sonlu elemanlar yönteminden elde edilensonuçların karşılaştırılması yapılmış ve parametrik olarak kullanılabilir sonuçlar eldeedilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTOPTIMAL SUPPORT AND CLAMPING POINTS DESIGN FOR WELDINGFIXTURESTAHA KANIKIn automotive industry, fixtures production used for sheet metal assembly inbody manufacturing and other applications can be provided in the competitive fields oftoday by a planned automation and standardization of works, which need rapidness,quality and cheapness.Number and the position of supports establishing geometric constraints on partsin fixtures determine their deformed shape and affect their dimensional quality.The purpose of this thesis is to find and determine the optimal support pointswhere deflection is minimum, for it is formed due to the weight of sheet metal partsjoined together by welding process in fixture.The firs of two process used in this study is to obtain the Differential Equationof Elastic Deformation, to solve the problem, to find optimal points of this equation bySearching Method Optimization in MATLAB program; the second process is that,under the same conditions, sheet metal can be solved at first as a beam problem andlater as a plane problem due to ANSYS program and by using Finite Elements Method.In conclusion, results obtained by Analytic Method and Finite Elements Methodhave been compared, thus results which can be used as parameters have been obtained.