Edirne Tunca bölgesinde sürdürülebilir yerleşmenin yeniden biçimlendirilmesi
Reformation of sustainable settlement in the Tunca district of Edirne
- Tez No: 183868
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVNİHAL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Edirne Tunca bölgesindeki yerleşmenin biçimlenişinde, bölgenin maruz kaldığıtaşkınların önemli rolü bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı ve önemi, Edirne Tuncabölgesindeki yerleşmenin biçimlenişinde, taşkın faktörünün nasıl rol oynadığını veEdirne Tunca bölgesinde sürdürülebilir yerleşmenin biçimlendirilmesi için öncelikletaşkın probleminin çözülmesi gerekliliğini ayırt edici ve detaylı bir şekilde göstermektir.Çalışmada, yerli ve yabancı kaynak araştırması yapılmış, analiz ve değerlendirmemetodu kullanılmıştır.Tezin ikinci bölümünde araştırmanın dayandığı temeller gösterilmiştir.Sürdürülebilirlik kavramı, sürdürülebilir yerleşme ve bunu inceleyen çalışmalar,araştırmayla ilgili diğer kavramlar, Edirne Tunca bölgesinde yer alan yerleşim alanları,doğal ve arkeolojik sit alanları ve tarım arazilerinin sahip olduğu değerler araştırılmıştır.Üçüncü bölümde, Edirne Tunca bölgesinde bulunan yerleşim birimleri, doğal vearkeolojik sit alanları ile tarım arazilerindeki taşkın etkisi incelenmiştir. Çalışmaalanında bulunan tarım arazileri etüt edilerek mevcut bitki deseni tespit edilmiş vetaşkınların sebep olduğu ekonomik kayıplar hesaplanmıştır. Edirne'nin tarihi boyuncamaruz boyunca kaldığı taşkınlar ve bunların neden olduğu sonuçlara ilişkin bilgiler,1945-1955 yılları arasında gazete koleksiyonlarından, 1955'ten sonrakiler ise Devlet Suşleri arşivlerinden yararlanılarak açıklanmıştır. Edirne'yi taşkınlardan korumak içinyapılmış seddelerin röleveleri alınarak haritalara işlenmiş ve mevcut taşkın planı elealınmıştır. Edirne'de taşkına neden olan kaynaklar analiz edilmiştir.Sonuç bölümünde ise, taşkınların sebep olduğu zararlar incelenmiş ve meydanagelen sonuçlar ortaya konmuştur. Edirne Tunca bölgesinde sürdürülebilir yerleşmeninbiçimlendirilmesi için, taşkın probleminin çözülmesi gerektiği değerlendirilerek, taşkınkontrolü için bir baraj projesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Floods occurred in Edirne Tunca District have an important role in the formationof settlement for the district. The purpose of this study is to present how the overflowsfactor perform in the formation of settlement of Edirne Tunca District and itsimportance shows differentially and in detail that the necessity of solving the problemof overflow for the formation of sustainable settlement in the region. In this study,native and foreign resources have been investigated and the methodologies of analysisand assessment have been used.In the second section of the thesis, principals of the research have beenpresented. The concept of sustainability, sustainable settlement and the studies thatexamine these conceptions related to the investigation were exanined. The values ofsettlement areas in Edirne Tunca District, protection areas of natural living,archaeological areas and agricultural fields have been studied.In the third section, the effects of overflow in location units, protection areas ofnatural living and archaeological areas, farming sites in Edirne Tunca District. Botanicpattern has been determined with surveying the agricultural fields and the economicalloss resulted form overflows have been computed. Data related to the overflows duringthe history of Edirne and their reasons and results have been explained with collectionsof newspapers for the date from 1945 to 1955 and the archives of DS for the date laterthan 1955. The measurements of levees constructed for protection of Edirne fromoverflows have been processed to maps and existing overflow plan has been discussed.The sources of overflow events in Edirne have been analyzed.In the conclusion part the damages resulted from the overflows have beensearched and outcomes have been exhibited. By evaluating the necessity of solvingoverflow matter for the formation of sustainable settlement in Edirne Tunca District, adam project has been recommended.