Görüntü şifreleme algoritmaları ve performans analizleri
Image encryption algorithms and performance analysis
  1. Tez No: 183895
  2. Yazar: ERDAL GÜVENOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURŞEN SUÇSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZETYüksek Lisans Tezi, Görüntü Şifreleme Algoritmaları ve Performans Analizleri, T.C.Trakya Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı.Günümüzde, ülkeler arasında, gelişen teknoloji karşısında bilginin aktarılmasınıngizliliği ve güvenirliliği önem kazanmıştır. Her geçen gün internetteki veri akışı da buteknolojik gelişmelere paralel olarak artmaktadır. İnternet üzerinde iletilen veri sadece metindeğil, aynı zamanda ses, resim ve diğer multimedya bilgilerini de kapsamaktadır. Günlükhayatımızda resimler çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu nedenle resimleri dahayoğun kullanmaya başladığımız zaman onların güvenliğini sağlamakta çok büyük önemkazanmıştır. Bu nedenlerden dolayı günümüzde çok çeşitli şifreleme yöntemlerigeliştirilmiştir. Geliştirilen hızlı bilgisayarlar ve güçlü sistemler sayesinde veriler, oldukçahızlı ve iyi şifrelenerek iletilebilmektedir. Verilerin hızlı bir şekilde iletilmesi kadar,kullanılan şifreleme algoritmalarının güvenirliğinin test edilmesi de çok büyük önemtaşımaktadır.Bu çalışmada, mevcut olan resim şifreleme algoritmaları incelenmektedir. Resimşifreleme algoritmalarının genel yapısı ve performansları hakkında bilgi verilmektedir.Bu tez 2006 yılında yapılmıştır ve 108 sayfadan oluşmaktadır.ANAHTAR KELİMELER: Şifreleme, Resim şifreleme, Görüntü işleme, Renkler,Renk modelleri, Sayısal görüntü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster thesis, image encryption algorithms and performance analysis, T.C. TrakyaUniversity, Natural and Applied Science Enstitute, Computer Engineer Department.Today, among the countries, confidentiality and privacy of information transmissionhas gained importance with the improving technology. As time passes, data flow on theinternet increaces. This flow not only contains text, but also sound, picture and othermultimedia context. In everyday life, pictures have usage very much.That?s why, images safeis gained importance by using them intensively. Because of these reasons many differentciphering methods had been developed nowadays. By means of fast computers and powerfulsystems, the data are transferred considerably faster and better. Testing the reliability ofciphering algorithms is as important as fast transportation of the data.In this study, existing image ciphering algorithms are being inspected. This studygives information about general structure of the image ciphering algorithms and theirperformance.This thesis has been completed in 2006 and consists of 108 pages.KEYWORD : Ciphering, image ciphering, image processing, colours, colours models,digital images.