Uzunköprü ilçesindeki kooperatiflerin mali rasyolar ve rantabilite açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the cooperatives in Uzunköprü country from the point financial ratios and efficiency
  1. Tez No: 183896
  2. Yazar: ALİ ASMA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLEN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZETAraştırmanın amacı; Uzunköprü ilçesindeki kooperatiflerin başarı durumlarınınortaya konulmasıdır.Mali rasyolar ve rantabilite açısından değerlendirmede kooperatiflerin net gelirgider farkları, yatırım sermayeleri, likit ve döner varlıkları, öz sermayeleri dikkatealınmıştır. Bilanço analizi yapılmış ve yorumlanmıştır. Bu değerlendirme sonucundaUzunköprü ilçesinde bulunan 17 tarımsal kalkınma kooperatifinden 10 adedinin,18sulama kooperatifinden 7 adedinin etkin ve karlı çalıştığı tespit edilmiştir. Altınyazı suürünleri kooperatifi, Uzunköprü tarım kredi kooperatifi, Uzunköprü esnaf ve sanatkarlarkredi ve kefalet kooperatifi, Yağlı Tohumlar Tarım satış kooperatifinin etkili ve karlıçalıştıkları tespit edilmiştir.Uzunköprü ilçesinde etkin ve ve karlı çalışan kooperatifler iyi yönetilmekte,ortakları tarafından kooperatife sahip çıkılmaktadır. Etkin ve karlı çalışmayanlardaortakların ve yöneticilerinin üstlerine düşen sorumluluk ve görevleri zamanında ve tamolarak yerine getirmediklerini görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe aim of the research is evaluated to success of the cooperatives in UzunkopruProvince.When evaluate the efficiency and productivity of the cooperatives, Net income-expense differences, capital of investment, liquid and active values and capital stock hadtaken into consideration. Balance sheet analyses had been made and commented. As aresult of this evaluation; it has been determined that the 10 of 17 agriculturaldevelopment cooperatives and 7 of 18 agricultural irrigation cooperatives are efficientand profitable Uzunköprü Province in. Also Altınyazı fishery products cooperative,Uzunkopru agricultural credit cooperative, Uzunkopru trade and business creditcooperative, Trakya Birlik agricultural sales cooperative are working efficient andproductive.Cooperatives, which are working efficient and profitable in UzunköprüProvince, are managed well and owned by their members. It has been observed thatpartners and managers in the cooperatives, which are not working efficient andprofitable, do not perform completely the duties and the responsibilities.