Kültür koşullarında levrek (Dicentrarchus labrax L.1758) balığı larvalarında dominant aerobik bakteriyel bağırsak florası
Dominant aerobic bacterial intestinal flora of sea bass (Dicentrarchus labrax L. 1758) larvae in culture conditions
  1. Tez No: 183982
  2. Yazar: AYBERK AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Muğla-Bodrum Bölgesi'nde bulunan iki farklı deniz balığı kuluçkahanesinde ön besleme dönemindeki levrek balığı larvalarının baskın aerobikbakteriyel bağırsak florasının tespit edilmesi amaçlanmıştır.Ocak 2005-Mayıs 2005 tarihleri arasında iki ayda bir kez olmak üzere larva ve tanksuyundan toplam üç kez örnekleme yapılmıştır. Alınan larva ve su örnekleri belirlioranlarda sulandırılarak Marine Agar, TCBS Agar ve Pseudomonas Agar'a ekilmiştir.Örnekleme yapılmadan önce her kuluçkahanenin su sıcaklığı, pH, oksijen değerleri,tuzluluk oranları ve kullanılan sistem özellikleri alınmıştır.zole edilen suşların standart biyokimyasal yöntemler ve API 20E Hızlı Tanı Kitleri iletanısı gerçekleştirilmiştir.Bu çalışma sonucunda elde edilen toplam bakteri suş sayısı 109, belirlenen tür sayısı ise20 olarak belirlenmiştir. Vibrio cholerae non O1 ve Vibrio alginolyticus bakterileridominant türler olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the dominant aerobic bacterial intestinal flora ofsea bass larvae during their weaning period at two different marine hatcheries in Muğla-Bodrum region.Three sampling studies were made between January 2005 and May 2005 on sea basslarvae and tank water as to one sampling in two months period, totally.Larvae and water samples were diluted in certain ratios and were inoculated to MarineAgar, TCBS Agar and Pseudomonas Agar, respectively. Parameters of watertemperature, pH, oxygen levels, salinity and used system features were taken regularlybefore sampling.Isolated bacterial strains were identified with standart biochemical methods and API20E Rapid Identification Kits.In this study the total number of bacterial strains were detected as 109 and the numberof all bacteria species were also found as 20. At the end of this study Vibrio choleraenon O1 and Vibrio alginolyticus were identified as the dominant species of the bacterialflora of sea bass larvae.