İznik Gölü'nde yaşayan gümüş balığı (Atherina boyeri Risso, 1810)'nın üreme ve büyüme biyolojisi
Reproduction and growth biology of the sandsmelt (Atherina boyeri Risso, 1810) living in the İznik Lake
- Tez No: 184001
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TEMEL, PROF.DR. NURAN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Marmara Bölgesi'nin en büyük gölü olan znik Gölü'nde yaşayan gümüşbalığı (Atherina boyeri Risso, 1810)'nın bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesiamaçlanmıştır. Ekim 2003-Aralık 2004 tarihleri arasında (Ocak 2004 hariç)1138 adetgümüş balığı aylık örneklemeler ile yakalanmıştır. Araştırmada 1138 adet bireydeğerlendirmeye alınmıştır. A. boyeri'nin boy, ağırlık, yaş, eşey dağılımları ve oranları,boy-yaş, ağırlık-yaş, boy-ağırlık ilişkisi, kondisyon faktörü, gonadosomatik indeksdeğerleri ve geri hesaplama değerleri saptanmıştır. Bireyler 0. ve IV. yaş grubuarasında dağılım göstermektedir. Total boy değerleri tüm bireylerde 27-119 mm.,ağırlıkları ise 0,1008-10,3646 g. arasında dağılım göstermektedir. Boy-ağırlık ilişkisitüm bireyler için W=0,0032xL3,3366 (r=0,9912) olarak hesaplanmıştır. Von Bertalanffybüyüme eğrisinin parametreleri Lâ=128,8251 mm., k=0,3052, to= -0,0891 olaraksaptanmıştır. Geri hesaplama ortalama total boylar I., II., III. ve IV. yaş için sırasıyla57,4 mm., 75,1 mm., 91,7 mm., 100,2 mm.'dir. En yüksek ortalama kondisyon faktörüdişilerde (0,714) Mayıs ve erkeklerde (0,706) Mart ayında görülmüştür.Gonadosomatik indeks değerlerine göre üreme periyodu Nisan başı-Ağustos sonudur.
Özet (Çeviri)
In this study, to determine some biological features of sand smelt inhabiting Lake Iznikwhich is biggest lake in Marmara Region were aimed. 1138 sand smelt individualswere monthly collected between October 2003 and December 2004 (except for January2004). Length, weight, age, sex distribution and ratio, length-age, weight-age, length-weight relationships, condition factor, gonadosomatic index, and back-calculationvalues of sand smelt were determined. Age groups of the population varied between 0.and IV. Total length and weight of the individuals caught was 27-119 mm. and 0.1008-10.3646 g., respectively. Total length-weight relationship was W=0.0032xL3.3366(r=0.9912) for all individuals. The parameters of the von Bertalanffy growth curveswere estimated as Lâ=128.8251 mm., k=0.3052, to= -0.0891. Back-calculated lengthsof I., II., III. and IV. age groups of sand-smelt were 57.4 mm., 75.1 mm., 91.7 mm.,100.2, respectively. Highest condition value of males was determined in March (0.706)whereas in females it was determined in May (0.714). Spawning season based ongonadosomatic index values was from early April to late August.