Poli(metil metakrilat)/bentonit nanokompozitin kütle polimerizasyonu yöntemiyle sentezlenmesi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly(methyl methacrylate)/bentonite nanocomposites by in situ bulk polymerization
  1. Tez No: 184000
  2. Yazar: DİLEK AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEHRA AROĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZETPOLİ(METİL METAKRİLAT)/BENTONİT NANOKOMPOZİTİN KÜTLEPOLİMERİZASYONU YÖNTEMİYLE SENTEZLENMESİ VEKARAKTERİZASYONUBu çalışmada poli(metil metakrilat) (PMMA)/Bentonit nanokompoziti, iki yöntemlehazırlanmıştır: birinci yöntemde metil metakrilat (MMA) monomeri bentonit ile kütlepolimerizasyonu yöntemiyle sentezlenerek PMMA/Bentonit nanokompozitioluşturulmuştur. İkinci yöntemde, MMA sentezlenerek PMMA elde edilmiş ve PMMAile Bentonit doğrudan karıştırma yöntemi ile nanokompozit oluşturulmuştur.Her iki yöntemle hazırlanmış olan nanokompozitin yapısal karakterizasyonu, SEM (Taramalı Elektron mikroskobu) kullanılarak incelenmiştir. PMMA/bentonitnanokompozitin termal özellikleri DSC (Diferansiyel Taramalı Kalorimetre) ve TGA(Termogravimetrik analiz) kullanılarak yapılmıştır. Yapısal incelemede her ikiyöntemde kilin polimerle etkileşiminin farklı olduğu gözlemlenmiştir. DSCçalışmalarından, hazırlanan tüm örneklerde camsı geçiş sıcaklıkları gözlenmiştir.Nanokompozitlerin camsı geçiş sıcaklıkları saf polimere göre artış (13-19oC)göstermektedir. Ayrıca termal bozunma sıcaklığı da saf PMMA'dan daha yüksek olup(120 oC ) polimer/bentonit yüzde bileşimine göre fazla değişiklik göstermemektedir.ix
Özet (Çeviri)
SUMMARYSYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF POLY(METHYLMETHACRYLATE)/BENTONITE NANOCOMPOSITES BY IN SITU BULKPOLYMERIZATIONIn this study, PMMA-Bentonite nanocomposite has been prepared by using twodifferent methods. In the first method, monomer of MMA was polymerised by bulkpolymerization in the presence of bentonite. In the second method, PMMA has beenproduced via polymerization of MMA and then nanocomposite has been obtained usingdirect blending of PMMA and bentonite.Structural characterization of nanocomposites prepared both methods has beeninvestigated utilizing SEM (Scanning Electron Microscope). Thermal properties ofPMMA/bentonite nanocomposites were characterized by DSC (Differential ScanningCalorimetry) and TGA (Thermal Gravimetric Analysis). Consequently, differentpolymer/clay interaction has been observed in both methods from the structuralcharacterization. DSC analyses of each samples has been showed 13-19 oC increase inTg compared with that of pure homopolymer. Furthermore, thermal distortiontemperature of PMMA/bentonite nanocomposite is higher than pure PMMA and hasnot shown more changes with increased content of PMMA/bentonite % by weight andis about 120 oCx