Türkiye?de endüstriyel ahşap pencere üretimi ve teknik özellikleri üzerine incelemeler
Studies on the industrial production of wood windows and their technical properties in Turkey
  1. Tez No: 184006
  2. Yazar: BARIŞ ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCER DİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Document converted by PDFMoto freeware versionÖZET?Türkiye'de Endüstriyel Ahsap Pencere Üretimi ve Teknik Özellikleri ÜzerineIncelemeler?Günümüzde, 2001 yılındaki global kriz, Türkiye'deki istikrasız ekonomik kosullar ve1999'da yasanan deprem v.b. gibi nedenler, insaat sektöründe ciddi bir talepdurgunlugunun yasanmasına neden olmakta ve bu durgunluk tamamlayıcı bir çoksektöre de yansımaktadır.Önemli bir ekonomik krizden yeni yeni çıkmaya basladıgımız ve ithalat - ihracatverilerinin yavas yavas iyilesmeye basladıgı, turizm sektöründe olumlu gelismelerinyasandıgı bu zamanlarda insaat sektörü de canlanmakta ve piyasa verileri yavas yavasolumlu sonuçlar vermeye baslamaktadır .Üretimin yükselmeye basladıgı bu dönemlerde hala birçok eksigimiz bulunmaktadır.Ahsap pencere üretimi konusunda ise, Türkiye'nin en önemli eksiklerinden biristandartsızlıktır. Bugün Türkiye' de, genel olarak ?standartlasma? konusundakieksiklikler bilinmekte ve tartısılmaktadır. Elbette ahsap pencere üretiminde destandartlasma konusunda birtakım eksiklikler bulunmaktadır. Türk StandartlarıEnstitüsünde (TSE) pencerelerle ilgili birçok standart bulunmasına ragmen uygulamadabirtakım eksikliklerle karsılasılabilmektedir.Arastırma kapsamında, endüstriyel ahsap pencere üretimi ile ilgili standartları belirleyenuygulamalı testler, Avrupa standartlarına (EN) uygun olarak yapılmıs ve bu testlerdenelde edilen sonuçlar asagıda belirtilmistir.Hava geçirgenligi Su geçirgenligi Rüzgara karsısınıfı sınıfı dayanıklılık sınıfıAirloss Water tightness Wind resistanceEN 1026 EN 1027 EN 12211Sarıçam(Pinus sylvestris) → A4 RA6-RA7 W5Avrupa Melezi(Larix decidua) → A3 RA1-RA3 W5Sapelli (Entandrophragmacylindiricum) → A2 RA1 -PVC → A4 RA9 W5Yukarıda da görüldügü gibi, lamine malzemeden üretilmis ahsap pencere numuneleriarasında en iyi sonuçlar Sarıçam numunelerde elde edilmistir. Bunu, sırasıyla, AvrupaMelezi ve Sapelli izlemektedir. PVC pencerede, tüm testlerde elde edilen sonuçlar, enyüksek sınıf dahilinde çıkmıstır.Ülkemizde, ahsap pencerelerin direnç özelliklerini belirleyen deney sonuçlarınınincelenmesinden çok, görsel degerlerle sonuca gidilmesi, istatistiki degerlerin ortayaxiDocument converted by PDFMoto freeware versionçıkmasına da engel olmaktadır. Sunu da belirtmek gerekir ki; Türkiye'de TSE ilestandartları belirlenmis olan ahsap pencerelerin deneysel sonuçlarını güvenilir birSekilde ortaya koyacak laboratuvar sayısı da çok azdır. Bu nedenle; genel olarakolayların sonuçlarının bilimsel temellere dayandırılabilmesi ve bu tür arastırmalarındaha kolay, hızlı ve ekonomik yapılabilmesi gerekmekte ve bunun için laboratuarlara vedestekçilere ihtiyaç bulunmaktadır.Günümüzde, farklı malzemelerden pencere dograması üretilmesine karsın yapılanarastırmalar, kullanıcıların büyük bölümünün ahsap, alüminyum ve plastik esaslımalzemelerden üretilen pencere dogramalarına yogunlastıgını göstermektedir. Bumalzemelerden üretilen dograma ürünlerinin tercih edilme düzeylerine iliskin egiliminise, son zamanlarda plastik malzemelerden yana oldugu görülmektedir.Bu çalısmada, Türkiye'de pencere üretiminde kullanılan dogramaların genel olarakithalat ve ihracat verileri incelenmis, Türkiye Dograma Endüstrisindeki genel durumortaya konmaya çalısılmıstır ve elde edilen bulgular sunulmustur. Ayrıca, Türkiye'dekiendüstriyel ahsap pencere üretim teknikleri hakkında bilgi verilmis ve ahsap pencereüretiminde, TSE (Türk Standartları Enstitüsü) tarafından belirlenen, ahsap pencerelerinbazı mekanik ve fiziksel özelliklerine ait standart testlerin uygulamalı sonuçlarısunulmustur.xii
Özet (Çeviri)
Document converted by PDFMoto freeware versionABSTRACT?Studies on the industrial production of wood windows and their technicalproperties in Turkey?Nowadays, global crisis in 2001, the unstable economic conditions in Turkey andespecially the earthquake that happened in 1999 caused a serious demand-stagnationson construction, as well as the other sectors.On other hand, recently economics signs give us a positive image, too.Although, our production capacity rises, we have still lots of lacks. Especially, wecouldn?t build up safe standardization method yet.In this study, EN standarts were use on the scientific tests. As the results are shown ontable;Airloss class Water tightness class Wind resistance classEN 1026 EN 1027 EN 12211Pinus sylvestris → A4 RA6-RA7 W5Larix decidua → A3 RA1-RA3 W5EntandrophragmaCylindiricum → A2 RA1 -PVC → A4 RA9 W5As the table shows, the best results are obtanied from the sample of the laminated woodwindows by the sort of Pinus sylvestris. The results obtanied from the Larix decidua andthe Entandrophragma cylindiricum follow it respectively. On the other hand, the resultsobtanied from the PVC windows were in the highest calss.By this study, the lack of laboratories work in this type of project are determined, too.The results reveal that the costumers tend to PVC and Aluminium-sorted windowsrecently.With this study, the export-import data of wood windows in Turkey are examined, too.We also tired to figure out the general situation of this topic (Wood Windows IndustryIn Turkey) by the help of our findings.Moreover, production techniques of these windows are explanied and the appliedstandart (TSE) mechanical and physical test results are shown.xiii