Bir mobilya fabrikasında üretim analizi ve minimizasyonu
Analyzing and minimizing manufacturing cost of an furniture factory
- Tez No: 184005
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TANRITANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET?BİR MOBİLYA FABRİKASINDA ÜRETİM MALİYETİNİN ANALİZİ VEMİNİMİZASYONU?Endüstri işletmeleri üretim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi esnasında daima bir maliyetproblemi ile karşı karşıyadır. Günümüzün piyasa koşullarında işletmeler ayaktakalabilmeleri ve rekabet edebilmeleri için üretim esnasında kullandıkları kaynaklarımümkün olan en yüksek verim düzeyinde kullanmak zorundadır. Ancak bu şekildeürettikleri ürünleri minimum maliyet düzeyinde üretmeleri mümkün olur.Bu çalışmanın amacı uygulama alanı olarak tespit edilmiş olan ofis mobilyaları üretimiyapan örnek işletmeden seçilen ürünlerin maliyetini oluşturan faktörlerin ürünlerleilişkilerine göre sınıflandırılması, herbir ürünün mevcut durumdaki maliyetininhesaplanması, üretim esnasında kullanılan kaynakların verimlilik düzeylerinin tespitedilmesi ve mevcut durum ile karşılaştırılmasıdır.Tez çalışmasında uygulama alanı olarak ofis mobilyası alanında faaliyet gösteren Ekol -Volo Modüler Mobilya San. ve Tic. Ltd. Şti. seçilmiştir. Seçilen işletme orta büyüklüktebir işletmedir. Yıllık 300.000 m2 levha işleme kapasitesine sahip olan işletmede üretilenürünlerin %48'i 15 farklı ülkeye ihraç edilmektedir. Üretilen ürünler, üst kademeyöneticilere hitap eden ürünler, orta ve alt kademe yöneticiler ile diğer personele hitapeden ürünler, toplantı masaları, bilgisayar masaları, bankolar, belli bir ürün grubunadahil olmayıp çeşitli ürün grupları ile birlikte kullanılabilen çeşitli dolaplar, sehpalar vekesonlar gibi standart ürünler ile müşteri talebine bağlı olarak üretilen özel ürünlerdenoluşmaktadır. Bu tez çalışmasında örnek ürünler olarak üst kademe yöneticilere hitapeden ürünlerden Trio Grup ile Zeus Grup, orta ve alt kademe yöneticiler ile diğerpersonele hitap eden ürünlerden Truva Grup, VM Grup Hitit Grup, Mira Grup ile birdenfazla gruba ait ürünler ile birlikte kullanılan ürünlerden PG 46 keson ve PG 55 sehpaseçilmiştir.Seçilen ürünlerin üretimi esnasında kullanlan hammaddeler arasında en büyük önemesahip olan temel hammadde ağaç malzeme kökenli levha ürünleridir. Bu levhaürünlerinden mobilya üretilmesi esnasında firenin en aza indirilebilmesi için belli biroptimizasyona göre ebatlanmaları zorunluluğu vardır. Bu amaçla söz konusu levhaürünleri optiplaning programında optimizasyona tabi tutulmuştur. Üretim maliyetinietkileyen diğer bir önemli hususta üretim esnasında kullanılan makinaların yerleşimdüzenindeki başarıdır. Fabrikadaki makinaların yerleşim düzeni gezi çizelgesi yöntemiile sınanmıştır. Üretim maliyetlerini oluşturan giderlerden dolaysız hammadde vemalzeme giderleri ile dolaysız işçilik giderlerinin hangi ürünün üretilmesi için nemiktarda kullanıldığı kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Buna karşılık genel üretimgiderlerinin hangi ürün için ne miktarda tüketildiği kolaylıkla tespit edilememekte; busebeple belli dağıtım ölçütleri ile ilgili oldukları ürünler arasındapaylaştırılabilmektedir. Bu çalışmada genel üretim giderlerinin ilgili oldukları ürünleredağıtımında doğrudan dağıtım yöntemi kullanılmıştır. Ürünlerin maliyetlerininixhesaplanması amacıyla Excel XP'de bir maliyet hesaplama programı hazırlanmış vekullanılmıştır.Seçilen örnek ürünlerin tasarımında basitleştirme ve standartlaştırmaya onem verilmişolduğu görülmektedir. Ayrıca işletmede imalat faaliyetlerinin tek katta yapılması,makinaların süreç içi taşıma faaliyetlerini en az düzeye indirebilecek şekilde yerleşimdüzenine sahip olmasına olanak vermektedir. Bu durum, işletmede üretim kaynaklarınınkullanımındaki verimlilik düzeyini olumlu yönde etkilemektedir.Sonuç olarak işletmede üretim kaynaklarının kullanımındaki verimlilik düzeyi tatminedici düzeyde olup üretilen ürünlerin maliytlerinin uygun düzeyde olduğu söylenebilir.x
Özet (Çeviri)
SUMMARY?ANALYZING AND MINIMIZING MANUFACTURING COST OF ANFURNITURE FACTORY?During the production activities, industrial companies are always face to face to a costproblem. In nowadays market conditions, to survive and to compete, companies have touse their production sources with possible maximum productivity. To produce theirproducts with minimum costs can be possible only in this way.The purpose of this study is to classify the production sources according to theirconnection with the products which are selected in a office furniture factory which isselected as practising area, to calculate each product?s costs in existent conditions, toestablish the productivity level of manufacturing sources and to compare with existentsituation.Ekol - Volo Modüler Mobilya San ve Tic. Ltd. Şti. which produce office furniture wasselected as practising area for this thesis study. The selected company is middlelargeness. %48 of the products of the company which can work on 300.000 m2 boardcapacity annually, are exported to 15 different country. The outputs consist of thestandard products which are for high level executives, the products which are for middleor low level executives and other employees, meeting tables, computer tables, bankos,the various wardrobes, easels and drawers which are not belong to an exact group andcan use with other different products, and the pruducts which are produced depend onclient demand. In this thesis study Trio Group and Zeus Group which are the productsfor high level executives, Truva Group, VM Group, Hitit Group and Mira Group whichare for middle or low level executives and other employees, ang PG 46 drawers and PG55 easel which are not belong to an exact group and can use with other differentproducts are selected as practising products.The most important material in raw materials which are use during production of thesample products are wood based board materials. To minimize the waste duringproduction, these boards have to be cut with optimization. Because of this the boardsare optimized by using optiplanning. Another important point which effectmanufacturing cost of the products is the success in situating the machines which areused during production. The arrangement of the machines was tested with from tomethod. Direct raw material costs and direct worker costs that some costs whichperform manufacturing costs are the costs which can easily calculate how much used forevery product. In other way other costs can not calculate how much used for everyproduct easily, as a result they can be shared in the products which are related bydividing criterias. In this study in dividing other costs between the products which arerelated, direct dividing method was used. To calculate the costs of the products, a costcalculating program was performed with Excel XP and used.It is seen that it was given great importance to simplification and standardization indesigns of the products. Being the production activities in one floor, make posible aximachine arrangement which minimize transportation activities between the machines.This situation effects positively productivity level in using production sources.As a result it can be said that the productivity level of using production resources andcost of products are at satisfying level.xii