Çelik ve dökme demirlerin emayelenmesi
Enamel of cast iron and steel
- Tez No: 184016
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÇEL K VE DÖKME DEM RLER N EMAYELENMESFEYZA ÜNLÜKALÖZETEmaye, inorganik asitlerin karışımından ibaret bileşiminin çelik ve döküm parçasınınyüzeyine uygulandıktan sonra belirli bir fırın sıcaklığında pişirilmesi ile cam özelliğikazandırılmasıdır. Emaye parlak ve düzgün yüzeye sahip olması, metalin dış etkilere karşıkorunması gibi özellikleri ile diğer kaplayıcılara nazaran avantajları mevcuttur. Emaye astaremaye ve renkli emaye olarak iki gruba ayrılmaktadır. Astar emaye renkli emayenin sac veyadöküm yüzeyine tutunmasını sağlamakta, renkli emaye ile malzeme yüzeyi arasındakiistenmeyen reaksiyonları önlemektedir.Bu çalışmada emayenin özellikleri, emaye bileşimi, emaye çelik ve döküm yüzeyineuygulanmadan evvel ve uygulandıktan sonra yapılan testler genel olarak akatrıldıktan sonraçelik ve dökme demirlerin emayesi gruplandırılarak anlatılmıştır. Ayrıca bu çalışmadaçeliklerde en çok karşılaşılan hatalardan emayenin kalın olması, portakal kabuğu olarakadlandırılan yüzeyinin dalgalı olması ve emayenin pişirilmesi sırasında karşılaşılan akmaolayının nedenleri araştırılmaya çalışılmıştır. Bu nedenle, 7 adet 200x200x0,6mmebatlarındaki sac plakasına yaş emaye farklı mesafelerde ve farklı kalınlıklarda uygulanmıştır.Farklı kalınlıklarda uygulanan sac plakalarına emayenin yapışma seviyesinin tayini için darbetesti uygulanmıştır. Akma olayının araştırılması için ise 50x60mm ebatlarındaki fırın tepsisikullanılmıştır. Tepsiler toz boya ile farklı püskürtme tabancası hızlarında boyanmış vepişirilmiştir.Her numünenin kalınlıkları elkometre cihazı ile ölçülmüş ve tablolar halindeverilmiştir. Emaye yapışma seviyesinin tayini için yapılan darbe testi sonrası numünelerinfotoğrafı çekilmiştir. Ayrıca farklı püskürtme tabancası hızlarında toz boya ile boyanantepsilerin kalınlıkları elkometre cihazı ile ölçülmüş ve fotoğrafları çekilmiştir. Yapılandeneysel çalışmaların sonucunda emayenin kalınlığı arttıkça sactan kopmanın kolaylaştığı veemayelenmiş sac fırında işlem gördüğü esnada akma hatası meydana gelebileceğigörülmüştür. Ayrıca püskürtme tabancasının saca mesafesinin portakal kabuğu hatasıoluşumunda etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ENAMEL OF CAST IRON AND STEELFEYZA ÜNLÜKALSUMMARYEnamel forming inorganic compound is get glass when it is heated after application ofenamel to surface of cast iron and steel sheet .Enamel have special features that smoothsurface, protection of metal according to foreign effect. Enamel is applied as ground coat andcover coat to steel and cast iron. Ground coat separate from steel surface to cover coat so thatit can prevent reactıons between steel and cover coat. and provide chemical bound for covercoat to adhere to steel surface.In this work, After special features of enamel, chemical compound of enamel, experimentsof enamel is discussed, application of enamel to cast iron and steel is described.At the end of the thesis , flowing enamel, enamel thickness and rough surface are examinedas experimental work. The samples used in this work are taken 200*200*0,6 measurementsteel sheet which is applied as different enamel thickness, different pistol distance BesidesEnamel is applied to 50x60mm meauserement tray using different speed pistol. All of testsresults that increasing enamel thickness, Enmel is easy to break off from steel surface and isreason to be enamel flowing when it is heated. Rough surface of enamel at steel surface iseffected by different pistol distance