Bazı n-fenil pirazol türevlerinin protonlanmasının kuantum kimyasal incelenmesi
Quantum chemical studies on protonation of some n-phenylpyrazole derivatives
- Tez No: 184017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA YARLIGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
BAZI N-FEN L P RAZOL TÜREVLER N NPROTONLANMASININKUANTUM K MYASAL NCELENMESNAZLI AKTEPEÖZETBu çalışmada bazı N-fenilpirazol türevlerinin protonlanması semiempirik Abinitio yöntemleriyle incelenmiştir.Her bir molekülün ana yapıları CS ChemDraw programı'nda çizilmiştir. Çizilenbu yapılar CAChe Worksystem proversion 6.1 programında MM3 de minimize edilmiş,AM1, PM3 ve PM5 yöntemleriyle sıvı ve gaz fazında hesaplamalar yapılmıştır. Her üçyöntem için çizilen deneysel pKa(asitlik sabiti)'ya karşı hesaplanan pKa grafiklerindenen iyi korelasyon PM3 yönteminde gözlenmiştir.Proton affinite(proton ilgisi)'ye karşı çizilen deneysel pKa grafiklerinden en iyikorelasyon PM3 yönteminde gözlenmiştir.Ab initio yönteminde bütün geometriler HF/3-21G de optimize edilmiş veB3LYP-6-31G* da hesaplamalar yapılmıştır. Hidrojen iyonu konsantrasyonu otalama268,66 kkal/mol olarak alınmıştır. Deneysel pKa ya karşı hesaplanan pKa grafiğiçizilerek en iyi korelasyon Ab initio yöntemiyle sağlanmıştır.Ab initio yöntemleri, N-fenilpirazol türevlerinin protonlanmasında deneysel veteorik asitlik sabiti korelasyonunda daha iyi sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
QUANTUM CHEMICAL STUDIESON PROTONATION OF SOMEN-PHENYLPYRAZOLE DERIVATIVESNAZLI AKTEPESUMMARYIn this work, to be protoned of some of the N-phenylpyrazole derivatives isanalyzed with semi-empirical Ab initio methods.Main structures of each of the molecules are drawned in the CS ChemDrawprogramme. These drawned figures are minimized in MM3 in the CAChe Worksystemproversion 6.1 programme and the liquid/fume phase calculations are made with AM1,PM3 and PM5 methods. The best correlation of pKa graphics which are calculatedagainst empirical pKa designed for each of the three methods are observed in PM3method.The best correlation of empirical pKa graphics that are drawned against protonaffinity is observed in PM3 method.In ab inito method, all geometries are optimized in HF/3-21G and thecalculations are made in B3LYP-6-31G*. Concentration of hydrogen ion is taken as268,66 kkal/mol in average. The best correlation is obtained by designing pka graphiccalculated for(against) empirical(experimental) pKa in Ab initio method.Ab initio methods give better results in the process of proton ofN-phenylpyrazole derivatives and theoretical pKa correlation.