Parmak hareketlerini takip eden mekatronik bir sistemin dizaynı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of a mechatronic system tracking human finger motions
- Tez No: 184037
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NACİ ZAFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
PARMAK HAREKETLER N TAK P EDENMEKATRON K B R S STEM ND ZAYNI VE GERÇEKLEŞT R LMESSezcan YILMAZÖZETBu çalışmayla operatörün parmak pozisyonunu temassız olarak takip edebilengerçek bir mekatronik sistem tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Parmak pozisyonundakideğişimler mikrokontrolör temelli halka şeklindeki bir sensör sistemi vasıtasıylabulunmakta ve alınan verilerle unipolar bir step motor vasıtasıyla sürülen bir serbestlikdereceli bir cihaz kontrol edilmektedir.Toplanan deneysel verilerden tasarlanan sistemin oldukça iyi sonuçlar verdiğigörülmektedir. Eldeki sistemin operatörün parmak hareketlerini maksimum 120mm/s'yeye kadar olan hızlarda başarılı bir şekilde takip edebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
DESIGN AND IMPLEMENTATIONOF A MECHATRONIC SYSTEMTRACKING HUMAN FINGER MOTIONSSezcan YILMAZSUMMARYThis work presents the design and implementation of a genuine mechatronicsystem enabling contact free tracking of an operator?s finger position. The variation infinger-position is detected by means of a micro-processor-based ring-shaped opticalsensing system and the obtained data is then used to actuate a one DOF device driven bya unipolar stepper motor. The radius of the ring is made larger than that of the finger andcollision of the finger with the ring is prevented by the controller forcing the devicefollow the motions of the finger.Experimental data collected is presented to illustrate the effectiveness of thedesigned system. It is shown that the current system is able to track the position of theoperator?s finger at the maximum speed of 120mm/s.