MoSi2 ve MoSi2 esaslı kompozit malzemelerin özelliklerinin incelenmesi, MoSi2 Si3N4'un yüksek sıcaklıklarda kullanımındaki etkilerin araştırılması
The properties of MoSi2 and MoSi2 based composites, the research of high structural application of MoSi2 Si3N4
- Tez No: 184074
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Molibdenyum disilisid (MoSi2) yüksek erime sıcaklığı ve mükemmeloksidasyon direnci nedeni ile yüksek sıcaklık uygulamaları için aday birmalzemedir. Temel sıkıntı bu malzemenin oda sıcaklığındaki zayıf kırılmatokluğudur. Bu çalışmada MoSi2 , MoSi2 kompozitlerinin ve MoSi2 alaşımlarınınmikroyapısal mekanik özelliklerinin , oda sıcaklığındaki kırılma tokluğu ile oksitlenmeve sürünme özellikleri , incelenmiştir.Hacimce %30-50 ilavesi , yüzeyde koruyucu Si2ON2 tabakası oluşturarakhızlandırılmış oksidasyon olayını dolayısıyla ufalanma hatasını engeller. Si3N4ilavesi ayrıca yüksek sıcaklık dayanım değerini beş kat , oda sıcaklığındaki toklukdeğerini iki kat arttırır. Termal genleşme katsayısını düşürmesi termal çevrimlerdeçalışan kompozitlerdeki matriks kırılmalarını engeller. Fiber destekli kompozitmalzemeler oda sıcaklığındaki kırılma tokluğunu 7 kat , ani darbe dayanımı 5 katarttırmaktadır.Bu kompozitler 1400 C sıcaklıkta bile iyi dayanım ve tokluközellikleri gösterir.
Özet (Çeviri)
Molibdenyum disilisid (MoSi2) is a candide material for high temperaturestructural applications due to its high melting point and excellent oxidationresistance. A major impediment to this material is its poor room temperaturefracture toughness. This study incorparates the microsutructure-mechanicalproperty relationship for MoSi2 , MoSi2 composites and MoSi2 alloys in an effortto determine the feasibility for improving room temperature fracture toughnesswithout undetermining the benefical oxidation and creep properties.Addition of about 30 to 50 vol % of Si3N4 particulate to MoSi2 improvedresistance to low temperature accelerated oxidation by forming a Si2ON2protective scal and thereby eliminating catastrophic `pest failure ` . The Si3N4addition also improved the high temperature creep strength by nearly five ordersof magnitude , doubled the room temperature toughness and significantly loweredthe CTE of the MoSi2 and eliminated matrix cracking in fiber reinforcementcomposites even after thermal cycling. The fiber reinforcement improved theroom temperature fracture toughness by seven times and impact resistence byfive times. The compozite exhibited excellent strength and toughnessimprovement up to 1400 ºC.