Çift kabuk cephelerin sistematik analizi ve uygulama örneklerinin incelenmesi
Systematic analysis of double skin facades and examining application models
- Tez No: 184168
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZETDünya üzerindeki tüketilebilir enerji kaynaklarının azalması ve maliyetlerinin de hergeçen gün artmasından dolayı yapılarda enerji korunumunu sağlayan sistemler ortayaçıkmıştır. Çift kabuk cepheler de yapılardaki kullanılan enerjiden maksimumdüzeyde faydalanma ve enerji kayıplarını minimuma indirme ihtiyacından ortayaçıkmıştır.Ülkemiz için henüz çok yeni bir konu olan çift kabuklu binaların dünya üzerindekiuygulamaları gün geçtikçe yükselen bir grafikle artmaktadır. Bu çalışma da hedef,ülkemizdeki benzer uygulama yapmak isteyen kişi ya da kurumlara ön bilgimahiyetinde bir kaynak oluşturmaktır. Bu noktadan hareketle tezin taslağı şu şekildeoluşturulmuştur.Birinci bölümde; araştırmanın neden ortaya çıktığı, elde edilmek istenen sonuçlar,çalışmanın kapsamı ve çalışmada izlenen yöntem bulunmaktadır. kinci bölümde; çiftkabuk cephelerin ortaya çıkış sebepleri, tarihsel süreç içerisindeki gelişimi, cephetiplerine göre sınıflandırılması ve havalandırma şekillerinin neler olduğuaçıklanmıştır. Üçüncü bölümde; çift kabuk cepheyi oluşturan unsurlar açıklanmıştır.Dördüncü bölümde; çift kabuk cephe tasarımına etki eden parametrelerin nelerolduğu ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Beşinci bölümde; dünya üzerindeuygulanmış çift kabuk cephe örneklerinden hakkında en çok bilgi toplayabildiğimiz40 adet örnek sistematik bir şekilde incelenmiştir. Bu incelemede örneklerin cephetiplerinin neler olduğu, çift kabuk ara boşluğunun ne şekilde havalandırıldığı,cepheyi oluşturan panellerin hangi malzemelerden oluştuğu ve çift kabukdestekleyici strüktürünün ne olduğu açıklanmıştır.Altıncı bölümde ise beşinci bölümde sistematik bir şekilde incelenmiş örneklerinkarşılaştırmalı tablolar oluşturularak değerlendirmesi ve çift kabuk cephedeki ilavecephenin yapı maliyetine getirdiği artı yük ile yapıların kullanım dönemlerindekisağladığı tasarruf karşılaştırılarak Türkiye de uygulanma olasılığı değerlendirilmiştir.xviii
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe systems which provide an energy preservation in the buildings have appeareddue to the decrease of the expendable energy resources on earth, and thecontinuously increasing costs of these resources. The double skin facades weredeveloped because of the need for minimizing the energy losses and benefiting fromthe energy used in the buildings at a maximum level.The examples of the double skinned buildings, which is a very new subject for ourcountry, are increasing with a rising graphic in the world. The purpose of this work isconstituting a source of knowledge which will serve as a preliminary information forthe people and institutions whom wish to make a similar application in our country.Thus, the outline of the thesis was constituted as seen below.In the first chapter contains the reasons which led to this research, the desiredconclusions, the extent of the research and the method followed in this work. In thesecond chapter; the reasons behind the development of the double skin facades, theirdevelopment in the historical process, the classification based on the facade types,and the aeration types have been explained. In the third chapter; the elements whichconstitute the double skin facades have been explained. In the fourth chapter; theparameters which effect the designing of the double skin facade applications areexplained in detail. In the fifth chapter; forty examples of the double skin façadeapplications in the world, which we could gather the most information about, areexamined systematically. In this examination, the façade types of the samples, theaeration style of the inner cavity of the double skin, the materials of the panels whichconstitute the façade and the supporting structures of the double skin are explained.In the sixth chapter, the practicability of the double skin facades in Turkey isevaluated by; evaluating the samples examined systematically in the fifth chapter bymaking comparison tables and comparing the extra burden in the building costscaused by the additional façade in the double skin facades with the conservation itprovides during the usage period of the buildings.xix