Sunta sanayisinde yonga kurutucusunun ısı ekonomisi
The heat economy of dryer the wood shaving at chipboard industries
  1. Tez No: 184255
  2. Yazar: ÖZGÜR SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUNDUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
KurutucularYonga levha üretiminde uygulanan işlemlerden biriside yongaların kurutulmasıdır.Kurutma işlemi yonga levha üretiminde önemli bir yer tutmaktadır. Yongaların içerisinekatılan tutkal, reçine gibi bağlayıcı maddeler, sertleştirici maddeler ile koruyucumaddelerin miktarında yonga rutubeti etkili olur. Yonga rutubetinin diğer bir etkisi deyonga levhanın mekanik özellikleri (eğilme, çekme, direnç) üzerinedir ve bu değerlerinbelirli bir sınırda tutulması TSE tarafından istenmiştir.Isparta Orma fabrikasında incelediğimiz kurutma işlemi için döner silindirli kurutmafırını kullanılmış kurutma havasını ise toz yakımı ile elde edilen sıcak duman gazları vehava karışımı oluşturmuştur. Kurutma havası ile ıslak yongalar döner fırında aynı yöndehareket ederek aspiratör emişiyle sürüklenirler.Yonga kurutulmasında yonga cinsi, kalınlığı, giriş çıkış rutubetleri etkili olur. Materyalözelliğinin yanı sıra kurutma havası sıcaklığı, rutubeti, havanın sirkülâsyon hızıetkilidir.Yonga levha üretim sürecinde ısı enerjisi tüketimi toplam üretim maliyetinin %30-40'ını oluşturmaktadır. Kurutmayı etkileyen faktörleri göz önüne alarak mevcutkurutma sistemi üzerinde ısı ekonomisi çalışmaları yapılmıştır.Jüri: Prof. Dr. Mustafa ACARProf. Dr. Ali Kemal YAKUTProf. Dr. Mehmet KUNDUZ (Danışman)
Özet (Çeviri)
Drying the chip boards is one of the processes, which is applyed in chip board signboardproduction. Damp of chip board is very important at chip board signboard production.Damp of chip board is very offective at quantity of connective materials, hardermaterials and protective materials like glve and resin, which are joined in chip boards.The other effection of chip board damp is about mechanical peculiarities of chip boardsign boards (forexample; bending, attraction, resistance ) and limiting of these prices ata determined degree is wished by TSEFor the drying process which we had examined in Isparta orma factory, they use adrying oven whith turning roller and drying air was formated by hot smoke gasseswhich is obtained from firing dust. Drying air and wet yanges involve inturning ovenmoving at the same drection like an aspiratör sucking.Species of chip board thickness of chip board, entry and exit damps are effective atdrying chip board. Heat of drying air, damp of drying air circularition speed of air areeffective beside material peculiarities.At the chip board signboard production process, heat energy consuption formates %30-40 of total finansman of production. On the present drying system, het economystudies made by minding the actives which are effect drying.Jury : Prof. Dr. Mustafa ACARProf. Dr. Ali Kemal YAKUTProf. Dr. Mehmet KUNDUZ (Supervisor)