Fenton prosesi ve iyon değişimi kombinasyonu ile renkli atıksuların arıtımı
Treatment of coloured wastewater with the combination of fenton process and ion exchange
  1. Tez No: 184396
  2. Yazar: BERİL GÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HULUSİ BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZETFENTON PROSESİ VE İYON DEĞİŞİMİ KOMBİNASYONU İLE RENKLİATIKSULARIN ARITIMIBu çalışmada Avcılar'da bulunan bir tekstil boyama işletmesine ait biyolojik arıtmatesisi çıkışından alınan arıtılmış atıksuyun içerdiği başta renk olmak üzere tekrarkullanımını önleyen parametrelerin giderilmesi incelenmiştir. Bu esnada özellikle renkliatıksuların OH. Radikalleriyle renklerinin ve organik madde içeriklerinin giderilmesindegiderek artan ölçüde denenmeye başlanan Fenton Prosesi ilk arıtım kademesi olarakuygulanmıştır. Ele geçen arıtılmış atıksu özellikleri göz önüne alınarak daha sonrakimyasal çöktürme ve bunu takip eden adsorbsiyon polimeri ile adsorbsiyon ve sonolarak da iyon değişimi prosesi gerçekleştirilmiştir.Bu proseslerin arka arkaya uygulanması sayesinde renkli atıksuyun ileri derecedearıtılarak başta tarımsal olmak üzere çeşitli amaçlarla kullanımı araştırılmıştır.Söz konusu tekstil işletmesinin biyolojik atıksu arıtma tesisi çıkış suyunun rengi ilkarıtma basamağı olan Fenton prosesinde, EN ISO 7887 Avrupa Normunda verilen sınırdeğerlere kadar indirildi. Diğer parametreler de literatüre uygun değerlere düşürüldü.Kimyasal çöktürme sırasında renk giderimi daha da iyileşti. Toplam sertlik, Askıda KatıMadde, demir değerlerinde de önemli giderimler elde edildi. Fakat KOİ hemen hemenhiç giderilemedi. Buna karşılık eklenen kimyasal maddelerden dolayı iletkenlikdeğerinde bir miktar artış görüldü. Adsorpsiyon basamağında organik madde miktarında% 45 civarında bir giderim gerçekleştirildi. İletkenlik değerinde ise % 16,5 oranında birgiderimle karşılaşıldı.İleri arıtım işlemlerinin bu noktaya kadar literatür verileriyle uyumlu yürüdüğüsöylenebilir. Fakat katyonik ve anyonik iyon değiştiricilerden sonra elde edilen arıtılmışatıksu özellikleri istenilen düzeyi gerçekleştiremedi.Elde edilen arıtılmış atıksu özellikleri, söz konusu tekstil fabrikası arıtma tesisi çıkışsuyunun, uygulanan arıtma prosesleri ile tarımsal amaçlı sulama suyunadönüştürülemeyeceğini göstermektedir. Özellikle adsorpsiyon polimeri kolonu çıkışındaKOİ parametresi altında gösterilen organik maddelerin arıtılmış suyun demineralizesistemde ileri arıtımını engellediği düşünülmektedir.viii
Özet (Çeviri)
SUMMARYTREATMENT OF COLOURED WASTEWATER WITH THE COMBINATIONOF FENTON PROCESS AND ION EXCHANGEIn this study, the removal of many parameters, including the colour, preventing thereuse of wastewater within a treated wastewater obtained from a discharge of abiological wastewater plant, belonging a textile dyeing process in Avcilar, has beensought. Fenton process was applied as the first treatment stage for the removal of colourin a coloured wastewater, by means of OH. radicals, and organic matter content.Chemical precipitation, adsorption by using an adsorption polymer and ion exchangeprocesses were implemented progressively according to the properties of treatedwastewater by Fenton process.The aim of using all these treatment processes was to treat the coloured wastewater andhence to succeed the use of it in various places especially in agriculture.Colour of the wastewater obtained from the discharge of the aforementioned biologicalwastewater plant belonging a textile dyeing process was decreased to the limit valuesdefined within the European Norms EN ISO 7887 by means of Fenton process whichwas the first treatment stage in the current work. Other parameters were also decreasedto the values where mentioned in the proceeding literature. The removal of colour wasalso improved during the chemical precipititation. Effective reductions in total hardness,suspended solid amount and the values of iron concentration were also achieved. But,the COD was not able to be removed. On the other hand, the conductivity increased dueto the addition of chemicals. About 45% removal was achieved for the organic matteramount in adsorption stage while a 16.5% reduction was observed in conductivity.It can be said that the advanced treatment processes applied was in order with thecorresponding literature values. Same fact was not true for the treated wastewaterobtained after the cationic and anionic ion exchangers.As a result, this research showed that the properties of the wastewater treated within thecontent of this Thesis were not convenient for the use of it as the agricultural irrigationwater. It was believed that the organic matters classified under the COD parameter ofthe treated wastewater taken from the outlet of the adsorption polymer column affectedthe demineralisation system during the treatment process.ix