Manisa-Demirci-Köseler plaserinden titan minerallerinin kazanılması ve pigment üretimine katkı araştırmaları
Recovery of the titanium minerals from Manisa-Demirci-Köseler plocer sands and examination of their use in prgment production
- Tez No: 561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ DELİORMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
- II - ÖZET * Bu çalışma, Sadullah Ertekin tarafından Î984-I985 yılları arasında Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mühendislik - ve Mimarlık Fakültesi Kimya Mühendisliği Ana bilim Dalında Yük sek Lisans tezi olarak hazırlanmıştır. *?? Araştırma, Manisa - Demirci - Köseler Şapçı deresi p la ser leri içindeki titan minerallerinin konsantrasyonu amacıyla gra- vimetrik, manyetik ve flotasyon metotlarıyla zenginleştirme ça lışmalarını ve elde edilen konsantre titan minerallerinin pig ment üretimine katkı araştırmalarını kapsamaktadır. Plaser yatağından, alınan yaklaşık % 1.46 TİOp içeren temsi li numuneler üzerinde gerçekleştirilen ayrıntılı mineralojik etüdler sonucunda titan minerallerinden İlmenit'in 32 mesh, Ru- til'in ise yaklaşık 65 mesh boyutunâ-a serbestleşss gösterdiği saptanmıştır. Plaserde ayrıca opak mineral olarak Magnetit, He matit, Limonit, gang minerali olarakta Biyotit, Granat, Si 11i- manit ve Amfibolü rastlanmıştır. Zenginleştirme çalışmaları kapsamında ise; Sallantılı Masa da girişe göre % 3. II ağırlıklı ağır mineral konsantreleri $22,84 Ti02 tenor İÜ ve % 49.01 verimiyle elde edilmiştir. Çalışmaların ikinci aşamasında elde edilen ağır mineral kon santrelerine manyetik zenginleştirme metodu uygulanmış olup bir ton pislerden 6f 5 kg ilmenit konsantresi % 40.18 TiO, tenörle kazanılmıştır. Zenginleştirme çalışmalarının son aşamasında manyetik zen- ı ginleştirme artıkları olarak elde edilen % 19.41 TiOp tenörlü rutil konsantresi flotasyon metoduyla zenginleştirilerek % 95.8 Ti02tenöre ulaşılmıştır.- Ill - Elde edilen ilmenit konsantresinden sülfat pro sesi ile pigment üretimine ait araştırmalar gerçek leştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
-IV- RECOVERY OF T!TC TÎTANIUM JİÎN3RALS FROM IİMÎİSA- DSHÎRCÎ-KÜSELER-PLACER SANDS AND EXAMINATION OF THETR USE IN. PIGMENT PRODUCTION * ABSTRACT This thesis was devoted to the beneficiation studies on the titanium“bearing placer sands from Manisa-Derairci Köseler for the degree of M.Sc in Chemical Enginering at Gazi University. - In order to recover the titanium minerals contained in the placer sands gravimetric, magnetic anö flotation studies were performed and the possibility of their use in pigment production was also investigated. This deposit contains mainly titanium, manyetite, hematite, limonite, ”biotite, the garnets, sillimanite and amphibolite as heavy minerals in whice last four are gangue minerals. Mineraloji c analyses were carried ", out on the represnntative samples assaying 1.46 % TiOP, and as a result of these it was found that the liberation size İs around 32 mesh for ilmenite and 65 mesh for rutile. Having had the mineralogic analyses, concentration studies were done as below. First, heavy mineral concent rate assaying 22.84 % Ti02 with a recovery of 4-9.01 ?o, on the basis of head, were obtained by tabling. This was 3.11 % of the head b7' weight. Then magnetic separation was performed on the tabling concentrates, and this yielded an ilmenite concentrate assaying 40.18 % Ti02. As seen, one tonne of placer sands yielded 6.5 kg of ilmenite concentrate. Flotation studies were done on the magnetic separation tailings grading 19.41 % Ti02 and a rutile concentrate assaying 95.8 % TiOp was obtained. The use of the ilmenite concentrate in pigment production by sulphate process was also examined.