İstanbul-Emirgan korusu tarihi köşk bahçelerinin restorasyonu üzerine araştırmalar
Researches about the restoration of the historical gardens of the kiosks in Emirgan grove-İstanbul
- Tez No: 184400
- Danışmanlar: PROF.DR. YAHYA AYAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZETİSTANBUL - EMİRGAN KORUSU TARİHİ KÖŞK BAHÇELERİNİNRESTORASYONU ÜZERİNE ARAŞTIRMALARBu çalışmada İstanbul'un en önemli yeşil alanlarından birisi olan Emirgan Korusu'ndabulunan tarihi Köşk Bahçeleri'nin restorasyonu konusu incelenmiştir. Çalışmayı beşbölümde değerlendirmek mümkündür. Giriş bölümünde araştırmanın amacı ortayakonmuş ve çalışmanın bölümlerinin içeriği ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümdeçalışmanın konusunu ilgilendiren genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmaalanı, kentsel ölçekte değerlendirilmiş, tarihsel gelişimi ortaya konmuştur. Ayrıca bubölümde dördüncü bölümdeki çalışmaya altlık oluşturması amacıyla, araştırma alanı veiçinde bulunduğu Emirgan Korusu'nun mevcut alan kullanımı belirlenmiş ve alanıngenel değerlendirmesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde alan ile ilgili arazi çalışmasısonucunda ortaya çıkan bulgular, çizimler ve görsel materyal ile desteklenerekverilmiştir. Beşinci bölümde bu analizlerin ve bulguların ışığında öneriler geliştirilmişve değerlendirmeler yapılmıştır.Tarihi bahçelerin restorasyonu konusu dahilinde araştırma alanı ile ilgili çalışmalar,yazılı ve görsel kaynaklar yok denecek kadar azdır. Bu çalışma, daha önce fazlaincelenmemiş olan Emirgan Korusu Tarihi Köşk Bahçeleri'nin gelecektehazırlanabilecek uygulamaya yönelik rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri için birön çalışma ve bir kaynak-rehber oluşturulması çalışmasıdır.SUMMARYRESEARCHES ABOUT THE RESTORATION OF THE HISTORICALGARDENS OF THE KIOSKS IN EMIRGAN GROVE-ISTANBULIn this study, Historical Gardens Of The Kiosks in the Emirgan Grove, one of the mostimportant green open spaces of İstanbul, are presented. The study is seperated into fiveparts. In the introduction part, aim of the research is brought out and content of the partsof the study is given. In the second part, the general knowledge that is directly related tothe subject is given. In the third part, the historical development of the subject area isgiven and the area is analysed in urban scale. Beside these, in this third part, for apurpose of a preparation for the fourth part, a survey is made. In the fourth part,discoveries that are brought out in consequence of the field work are given supported bydrawings and the visual material. In the fifth part, according to the analyses, survey andthe discoveries suggestions are improved and a discussion is made.Before this study, almost no study was made about the restoration of the historicalgardens in this area. There is very less knowledge about this study area. This study is apreparation of a good source, a guide and also a pre-work for the restitution and therestoration projects that can be happen in the future for this unstudied area.
Özet (Çeviri)
ÖZETİSTANBUL - EMİRGAN KORUSU TARİHİ KÖŞK BAHÇELERİNİNRESTORASYONU ÜZERİNE ARAŞTIRMALARBu çalışmada İstanbul?un en önemli yeşil alanlarından birisi olan Emirgan Korusu?ndabulunan tarihi Köşk Bahçeleri?nin restorasyonu konusu incelenmiştir. Çalışmayı beşbölümde değerlendirmek mümkündür. Giriş bölümünde araştırmanın amacı ortayakonmuş ve çalışmanın bölümlerinin içeriği ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümdeçalışmanın konusunu ilgilendiren genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmaalanı, kentsel ölçekte değerlendirilmiş, tarihsel gelişimi ortaya konmuştur. Ayrıca bubölümde dördüncü bölümdeki çalışmaya altlık oluşturması amacıyla, araştırma alanı veiçinde bulunduğu Emirgan Korusu?nun mevcut alan kullanımı belirlenmiş ve alanıngenel değerlendirmesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde alan ile ilgili arazi çalışmasısonucunda ortaya çıkan bulgular, çizimler ve görsel materyal ile desteklenerekverilmiştir. Beşinci bölümde bu analizlerin ve bulguların ışığında öneriler geliştirilmişve değerlendirmeler yapılmıştır.Tarihi bahçelerin restorasyonu konusu dahilinde araştırma alanı ile ilgili çalışmalar,yazılı ve görsel kaynaklar yok denecek kadar azdır. Bu çalışma, daha önce fazlaincelenmemiş olan Emirgan Korusu Tarihi Köşk Bahçeleri?nin gelecektehazırlanabilecek uygulamaya yönelik rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri için birön çalışma ve bir kaynak-rehber oluşturulması çalışmasıdır.SUMMARYRESEARCHES ABOUT THE RESTORATION OF THE HISTORICALGARDENS OF THE KIOSKS IN EMIRGAN GROVE-ISTANBULIn this study, Historical Gardens Of The Kiosks in the Emirgan Grove, one of the mostimportant green open spaces of İstanbul, are presented. The study is seperated into fiveparts. In the introduction part, aim of the research is brought out and content of the partsof the study is given. In the second part, the general knowledge that is directly related tothe subject is given. In the third part, the historical development of the subject area isgiven and the area is analysed in urban scale. Beside these, in this third part, for apurpose of a preparation for the fourth part, a survey is made. In the fourth part,discoveries that are brought out in consequence of the field work are given supported bydrawings and the visual material. In the fifth part, according to the analyses, survey andthe discoveries suggestions are improved and a discussion is made.Before this study, almost no study was made about the restoration of the historicalgardens in this area. There is very less knowledge about this study area. This study is apreparation of a good source, a guide and also a pre-work for the restitution and therestoration projects that can be happen in the future for this unstudied area.