Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı ve çevresi florası
The flora of Nezahat Gökyiğit Botanic Garden and its environment
- Tez No: 184404
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNA EKİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma İstanbul'un Anadolu yakasında yer alan Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı'nınflorası üzerine yapılmıştır. 2001-2003 yılları arasında yapılan araştırma sonunda, araştırmasahasında 65 familya ve 255 cinse ait 396 tür ve tür altı taksonun yer aldığı saptanmıştır.Çalışma alanında endemik takson sayısı 7 olup toplam takson sayısına oranı %1.77 dir.Florayı oluşturan 396 taksonun 93 ü (%23.6) Akdeniz, 47 si (%11.9) Avrupa-Sibirya, 2 si(%0.5) ise İran-Turan elementidir. Bu gruplamada yer almayan 254 takson ise (%64)fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen ya da çok bölgelidir.Araştırma bölgesinde yer alan taksonlardan sadece 2 si Pteridophyta divizyosunda olupçoğunluğu oluşturan 394 takson ise Spermatophyta divizyosundandır. Gymnospermae altdivizyosuna ait herhangi bir birey çalışma alanında doğal olarak yetişmemektedir.Angiospermae alt divizyosu ise 394 taksona sahiptir. Angiospermae alt divizyosundan 326takson Dicotyledonae, 68 takson ise Monocotyledonae sınıfına aittir.Takson sayısı bakımından en zengin ilk beş familya sırasıyla Asteraceae, Fabaceae, Poaceae,Scrophulariaceae, Lamiaceae'dir. Araştırma alanında en fazla takson içeren ilk beş cins isesırasıyla Trifolium, Vicia, Ranunculus, Veronica ve Medicago' dur.Çalışma sonunda araştırma alanında, daha önce İzmir'den tesbit edilen ve Türkiye için yenikayıt olarak verilmiş olan Cymbalaria muralis subsp. muralis'in A2(A) içinde de yayılışgösterdiği tesbit edilmiştir. Ayrıca Türkiye Bitkileri Kırmızı Kitabında DD kategorisinekonulmuş olan Taraxacum gracilens'in ülkemizde bulunuşu daha kesinlik kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Flora of Nezahat Gokyigit Botanic Garden which is situated on the Anatolian sideof Istanbul, has been carried out. This study has been done between 2001-2003 andflora of the area is consist of 65 families, 255 genera and 396 taxa.The endemic taxa are 7 and the rate is 1.77 %. The floristic composition of the Flora, interms of the phytogeographic elements are as follows: Mediterranean 23.6 %, Euro-Sibirean 11.9 % and Irano-Turanien 0.5 %. The others are cosmopolitan.The taxa of the Flora consist of 2 Pteridophyta and the majority, 394 Spermatophyta andall of them belong to Angiospermae. There is no any record from Gymnospermae.Amongs the Angiospermae, 326 taxa belonging to Dicotyledonae and 68 taxa toMonocotyledonae.The richest families of the Flora are respectively: Asteraceae, Fabaceae, Poaceae,Scrophulariaceae and Lamiaceae. The richest genera from the point of the speciesnumber are as follows: Trifolium, Vicia, Ranunculus, Veronica and Medicago.During this floristic work, there are two intresting records have been found. Cymbalariamuralis subsp. muralis has been recorded as a new taxon for Turkey in the firstsupplement of the Flora from Izmir, has been also collected from the study area.Additionally Taraxacum gracilens was considered as DD catogory in the Red DataBook of Turkish Plant, has also been collected from study area and clarified itsexistence in Turkey.