Bilgisayar destekli karakter tanıma sistemi tasarımı
Computer aided design (CAD) of character recognition system
  1. Tez No: 184405
  2. Yazar: ELDAR MUSAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET SERTBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETKullanıcıyla bilgisayar arasındaki etkileşimi kolaylaştırmak artık günümüzde zorunluhale gelmiştir. Kağıt üzerine basılı metinlerin otomatik olarak bilgisayar ortamınaaktarılması kullanıcıların zaman sarfiyatını azaltmak açısından çok önemlidir. OptikKarakter Tanıma (OKT), bilgisayar aracılığıyla, basılı metinlerin okunarak metinlerinedönüştürülmesi işlemidir.Yapılan bu tez çalışmasında OKT sistemleri ele alınmıştır. Tez, beş bölümdenoluşmaktadır: Giriş, Genel Kısımlar, Malzeme ve Yöntem, Bulgular, Tartışma veSonuç.Giriş bölümünde, İmge Tanıma'nın (İmage Recognition) tanımı verilmiş ve kullanımalanları göstrilmiştir. İmge Tanıma'nın bir parçası olan OKT sistemlerinin tanımıverilmiş ve tarihsel gelişimi incelenmiştir.Genel kısımlar bölümünde, Optik Karakter Tanıma sistemlerinin genel yapısı verilmişve sistemin akış şeması incelenmiştir. Optik Karakter Tanıma sistemleri; tarama,segmentasyon, normalizasyon, sınıflandırma gibi modüllerden oluşmaktadır. Bubölümde modüller geniş incelenmiş ve her birisinin ait farklı yöntemler gösterilmiştirMalzeme ve Yöntem bölümünde, projede kullanılan yöntem-Yapay Sinir Ağlarıdetaylı anlatılmıştır. Yapay Sinir Ağları farklı yönlerden sınıflandırılabilir. Bu bölümdeYapay Sinir Ağlarının tanımı verilmiş, kullanım alanları, avantajları ve dezavantajlarıdetaylı incelenmiştir.Tezin sonucu olarak Delphi 7 programlama ortamında, Karakter Tanıma Sistemigeliştirilmiştir. Bulgular bölümünde, programdan elde edilen sonuçlar verilmiş veperformans analizi yapılmıştır. Yapay Sinir Ağı sınıflandırıcılarına dayanarak tasarlananOKT sistmlerinin performansı farklı parametrelere dayanmaktadır. Bu bölümde OKTsistemlerinin performansını etkileyen parametreler incelenmiştir.Tartışma ve sonuç bölümünde sonuçlar değerlendirilmiş ve görüşler belirtilmiştir.IX
Özet (Çeviri)
SUMMARYIt has been necessary to make easy of interaction between user and computer, at present.Recognition of printed texts with aid of computer is very important in order to decreaseof time consuming of users. Optical Character Recognition (OCR) is a transformingoperation of printed texts to ASCII code with aid of computer.OCR systems have been examined in this thesis. Thesis consists of five chapters:Introduction, General Parts, Material and Method, Findings, Results and Discussions.Defination and use areas of Image Recognition are examined in Introduction chapter.As a part of Image Recognition OCR are dwelled upon. The historical developmentperiod of OCR has been examined in this chapter.Character Recognition methods and flow chart of the system has been examined.Character recognition systems have some modules like scanning, segmentation,normalization and classifing. This methods have been examined in General Partschapter.In Material and Method chapter, Artificail Neural Networks (ANN) would be classifiedby different parts. In this chapter, it has been described of ANN and use arias,advantages, disadvantages.It has been developed character recognition system in Delphi 7 programming languageas a result of thesis. Results and performans analysis of the OKT sistem has beenexplaned in findings chapter.It has been stated opinion and explanation about the project in results and discussionschapter.X