Batı Anadolu'nun güney kesiminin curie nokta derinliklerinin saptanması ve jeodinamik olaylar ile ilişkisi
Determination of curie point depths of Southwestern Anatolia and their correlation with geodynamic events
  1. Tez No: 184422
  2. Yazar: NURİ DOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ ORBAY, YRD. DOÇ. DR. MÜMTAZ HİSARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
BATI ANADOLU'NUN GÜNEY KESİMİNİN CURİE NOKTADERİNLİKLERİNİN SAPTANMASI VE JEODİNAMİK OLAYLAR İLEİLİŞKİSİBu çalışmada havadan mağnetik verilere spektral analiz yöntemleri uygulanarak,GB Anadolu'nun Curie Nokta Derinlikleri (CND) elde edilmiştir. Çalışmadamağnetik alan ölçülerinden esas alan değerleri çıkarılmış veriler, Albersprojeksiyonu yardımı ile bir düzleme izdüşürülmüş ve 2.5 km aralıklı olarakörneklenerek çalışma bölgesinin havadan ölçülen mağnetik anomali haritası eldeedilmiştir. Daha sonra FFTFILL pogramı yardımı ile, çalışma alanının kutbaindirgenmiş verileri elde edilmiştir. CND nin belirlenmesi amasıyla, kutbaindirgenmiş veriler bir bant geçişli süzgeç ile süzgeçlenerek 81 alt bölgeyeayrılmıştır. Her bir alt bölgenin güç spektrumunun radyal ortalaması alınmış vedalga sayısına karşılık grafiklenmiştir. Güç spektrumunun en uzun dalga boylubölümünün eğiminden, mağnetik anomaliye neden olan en derin kütletopluluğunun merkez derinliği (z0) ve daha kısa dalga boylu kesiminden ise, butopluluğun üst derinliği (zt) belirlenmiştir. CND ise spektrumlardan elde edilenmerkez (z0) ve üst (zt) derinliklerinden hesaplanmıştır.GB Anadolu'nun CND, 9.3 ile 19.9 km arasında değişmektedir. GB Anadolu'dasığ CND sahip iki bölge saptanmıştır. Bu bölgelerden ilki, çalışma alanınınbatısında yaklaşık 150x150 km2 lik bir alanı kaplayan Uşak-Afyon bölgesidir.Asismik özellik gösteren bu alan, yüksek sismik aktiviteye sahip Gediz ve Dinararasında yeralmaktadır. İkincisi ise, çalışma alanının doğusunda Kırşehir Massifiiçersinde yeralan Aksaray ve civarıdır. Bu iki sığ CND, yaklaşık KKB yönündeuzanan göreceli olarak derin CND ile birbirinden ayrılmaktadır.GB Anadolu'nun CND den elde edilen ısı akısı değerleri, 61 ile 132 mWm-2arasında değişmektedir. GB Anadolu'nun rejyonal termal kabuk yapısının, hemsığ CND hem de yüksek ısı akısına sahip bu iki zonda yoğunlaştığıdüşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF CURIE POINT DEPTHS OF SOUTHWESTERNANATOLIA AND THEIR CORRELATION WITH GEODYNAMIC EVENTSThe Curie Point Depths (CPD) of SW Anatolia are estimated from spectralanalysis of the aeromagnetic data. The main field is eliminated from the observedmagnetic field and obtained data have been projected onto a plane by Albersprojection. So, the aeromagnetic map has been obtained by 2.5 km samplinginterval. Later on, the aeromagnetic data reduced to pole have been obtained byusing FFTFILL program. The BP filtered data have been produced andsubdivided into 81 overlapping blocks. The radially averaged log power spectrumfor each subregion was then computed and graphed versus wave-number. Theslope of the longest wavelength part of the radially averaged log power spectrumdivided by the radial frequency produced the depth to the centroid (z0) for thedeepest crustal block. The depth to the top (zt) was obtained by the slope of thesecond longest wavelength part of the spectrum. The CPD were then calculatedfrom these depths.The CPD for SW Anatolia vary from 9.3 to 19.9 km. SW Anatolia has two sites ofshallow CPD. The first is the field covered from Usak to Afyon regions wherecomprises an area of about 150x150 km2 in western part of the studying area. Thisarea is aseismic zone, which is among the high seismicity of Gediz and Dinar. Thesecond is the field of Aksaray and its around in Kırşehir Massif in eastern part ofthe studying area. Relatively a belt of deep CPD extended about NNW directionseparates these sites.The corresponding heat flow values of SW Anatolia range between 61 and 132mWm2. It is interpreted that regional thermal structure of the crust in SWAnatolia is concentrated within the two zones of both shallow CPD and high heatflows.