Deniz balıklarında vibriozise neden olan Vibrio anguillarum'un PCR yöntemi ile tanısı
Identification of Vibrio anguillarum by PCR associated with vibriosis in marine fish
  1. Tez No: 184433
  2. Yazar: MENEKŞE DİDEM DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada; deniz balıklarında vibriozise neden olan Vibrio anguillarum' un, hastalıkbulguları gösteren balıkların iç organlarından izole edilerek PCR yöntemi ile tanısı vebunun standart bakteriyolojik yöntemler, API 20E hızlı tanı kiti, BIONOR Monoaglütinasyon kiti ile desteklenmesi amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda, Muğla ili çevresinde bulunan 6 farklı işletmeden 33 adet Vibriosuşu izole edilmiştir. İncelenen balıklarda baş üzerinde, vücutta yanal çizgi üzerinde,göz çevresinde, ağız içinde, solungaç kapağında, çene altında, yüzgeç diplerinde veanüste hemorajiler görülmüştür. İç bakıda bağırsak cidarında ve karaciğerdehemorajiler, dalakta hipertrofi, bağırsakta beyaz, opak, mukoid madde varlığı gibivibriozise özgü klinik ve otopsi bulguları gözlenmiştir.İzole edilen 33 Vibrio suşu arjinin dihidrolaz, Voges-Proskauer, sorbitolden asitoluşumu, 37ºC' de üreme pozitif ve Metil red negatif sonuç vererek, Vibrio ordalii' denfarklı bulunmuş ve Vibrio anguillarum olarak tanımlanmıştır. Ayrıca bu suşlarBIONOR Mono-Va aglütinasyon kiti ile pozitif sonuç vermiş, API 20E hızlı tanı kiti ileaynı profili göstermiştir.Vibrio anguillarum' un PCR yöntemi ile tanısında kullanılan 519 bazlık rpoN geniparçasının çoğaltım yaptığı ve bu suşun bu gen kullanılarak tanımlanabileceği farklıdeniz balıklarında gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to isolate Vibrio anguillarum from the internal organs ofmarine fish which are suffering from vibriosis and identify it by using PCR. Second aimwas to support the results from the PCR with standart biochemical tests, API 20E kitsand BIONOR Mono agglutination kits.33 Vibrio strains were isolated from 6 different fish farms from Muğla region. Diseasedfish showed various clinical symptoms like, haemorrhagies on the fins, head, lateralline, around the eye, operculum, in the mouth. Internally haemorrhagies were found onthe gut and liver. Enlarged spleen, white mucoid material in the gut was also observed.Isolated Vibrio strains were different from Vibrio ordalii with dehydrolising arginin,acid production from sorbitol, growing at 37ºC and giving positive result from Voges-Proskauer and negative result Methyl red. As a result of these findings, they wereidentified as Vibrio anguillarum strains. Furthermore isolated strains gave positiveresults with BIONOR Mono-Va Agglutination kits and same results with API 20E rapididentification kits were obtained.At the end of this study Vibrio anguillarum was identified from rpoN gene by PCRamplification method from different marine fish.