Güneydoğu Anadolu bölgesinde bazı kuş türlerinin üreme biyolojilerinin yapay nöron ağı modeliyle incelenmesi
Study on breeding biologies of some bird species in Southeastern Turkey with artificial neural network models
- Tez No: 184435
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT KUBANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZETGÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE BAZI KUŞ TÜRLERİNİN ÜREMEBİYOLOJİLERİNİN YAPAY NÖRON AĞI MODELİYLE İNCELENMESİBu çalışmada Güney Doğu Anadolu Bölgesinde üreyen kızıl başlı örümcekkuşu Laniussenator (Linnaeus, 1758), ak mukallit Hippolais pallida (Ehrenberg, 1833) ve bozkırtoygarı Calandrella brachydactyla (Leisler, 1814) türlerinin bilinen üreme dağılımlarıve üreme noktalarına ait çevresel faktör verileri kullanılarak türlerin üreme tercihlerimodellenmiştir.Çalışma kapsamında Güney Doğu Anadolu Bölgesinde gerçekleştirilen kuşaraştırmalarının sonuçları ve araştırmanın yapıldığı tüm noktalara ait 12 çevresel faktöreait değerler kullanılarak modeller oluşturulmuştur. Modeller yapay nöron ağlarıyöntemiyle belirlenmiştir. Yapay nöron ağları son dönemlerde ekoloji alanındakullanılmaya başlanan ve doğrusal olmayan olayları tahmin güçleriyle ekolojik süreçlerianlamlandırmada güçlü bir yöntemdir.Çalışmada ilk olarak her bir tür için en uygun modeller belirlenmiş ardından bumodellerle birlikte çevresel faktörlerin türün üreme tercihlerine etkileri analiz edilmiştir.Analizler Sinirsel Yorumlama Diyagramları, Girdi İlişkilendirme Tabloları veDuyarlılık Analizleriyle yapılmıştır.Çalışma kapsamında bulgular ortaya konmuş ve son bölümde yapay nöron ağlarınınbaşarıları, kuş türlerinde habitat seçim analizleri tartışılmış ve geleceğe yönelik önerilerokuyuculara sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYSTUDY ON BREEDING BIOLOGIES OF SOME BIRD SPECIES INSOUTHEASTERN TURKEY WITH ARTIFICIAL NEURAL NETWORKMODELSIn this study, habitat selection preferences of Woodchat Shrike Lanius senator(Linnaeus, 1758), Olivecous Warbler Hippolais pallida (Ehrenberg, 1833) and Short-toed Lark Calandrella brachydactyla (Leisler, 1814) have been modeled that are thebird species breeding in South-Eastern Anatolia. For the models, data on existence ofbreeding and environmental factors have been used as input variables.The breeding data has been gathered from the surveys that were carried out in SouthEastern Anatolian Region and also data on 12 different environmental factors have beengathered for breeding bird survey points. Models were generated by using ArtificialNeural Networks method. Being rather a new technique for ecological studies, ArtificialNeural Networks are powerful tools for predicting nonlineer processes indeed.As a first step, the best model have been determined for each species, and following thatthe analyses were conducted in order to measure the effect of environmental factors onthe breeding preferences. For the analyses, neural interpretation diagrams, relevencesand sensitivity analise have been used.Eventually, the outputs have been described and in the last chapter the success ofartificial neural networks and habitat selection by these birds have been discussed.Lastly, a few suggestions have been listed for those that are interested in further workon the subject.