Farklı büyüklükteki hacim ağırlığı örneklemesinin toprak parametrelerinin belirlenmesindeki etkileri
Effects of soil bulk-density samplinig sizes on the some soil parameters
- Tez No: 184453
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ŞENGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET?Farklı Büyüklükteki Hacim Ağırlığı Örneklemesinin Toprak ParametrelerininBelirlenmesindeki Etkileri?Toprağın araziden örneklenerek laboratuvara getirilmesinde kullanılanyöntemlerden bir tanesi de doğal yapısı bozulmamış toprak örneklerinin çeliksilindirle alınmasıdır. Bu amaçla seçilen silindirlerin boyları ve çapları örneklenentoprağın doğal yapısının bozulmasına neden olabilmekte veya laboratuvaranalizlerine uygun olamamaktadır. Bu amaçla değişik boylarda ve çaplardahazırlanan çelik silindirlerle alınan toprak örnekleri üzerinde laboratuvarda bazıhidrofiziksel toprak özellikleri saptanmış ve farklı boyutlardaki örneklemesilindirlerinin bu özellikler üzerinde etkileri incelenmiştir. Üç farklı boyda ve üçfarklı çapta olmak üzere hazırlanan çelik örnek alma silindirleriyle alınan toprakörnekleri üzerinde, tekstür, hacim ağırlığı, tane yoğunluğu, toplam boşluk hacmi,maksimum su tutma kapasitesi, permeabilite ve iskelet içerliği gibi topraközellikleri saptanmış ve elde edilen bulgular istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.Elde edilen bulgulara göre, geniş çaplı silindirler ve uzun boylu silindirlerle alınanörneklerde toprakların doğal yapısında bozulmalar olabildiği, dar çaplı ve kısaboylu silindirlerle alınan örneklerde yine aynı olumsuzluklar ile karşılaşıldığı vedaha fazla toprak sıkışmasına neden olduğu görülmüştür.Sonuç olarak arazide kullanılacak çelik toprak örnekleme silindirlerininçaplarının 8.1cm civarında, boylarının da yine 8 cm civarında olmasının uygunolacağı kanaatine ulaşılmıştır.I
Özet (Çeviri)
SUMMARY?Effects Of Soil Bulk-density Sampling Sizes On The Some Soil Parameters?One of the undisturbed soil sampling method is using a steel-cylinder to obtainsoils for the laboratory analyses. For this purpose , choosen of the cylinderdiameter and lenght is an important subject dealing with disturbance of thenatural soil structure. İncreasig or decreasing of the cylinder diameter andlongevity can also cause uneppected sampling mistakes and in the field andconsequently, laboratory measurement.In this study, soil sampling were obtained from field by different size steel-cylinderas in three different diameters and three different lenghts.Some hydro-physical soil properties such as texture, bulk-density, particle-density,total porosity, maximum water holding capacity and permeability were measuredin laboratory condition, and figures were statisticaly analyzed.As a result, cylinders will be used for undisturbed soil sampling, may be designed8.1 cm in diameter, and 8 cm in tall for multi purposes.II