Tedarik zinciri yönetiminde bulanık modelleme
Fuzzy modeling in supply chain management
  1. Tez No: 184454
  2. Yazar: TARIK KÜÇÜKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAKİR ESNAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada tedarik zinciri yönetiminde klasik stok yönetimi yaklaşımının yerinegeçebilecek bir bulanık model kurmak amaçlanmıştır. Bulanık tedarik zinciri stokyönetimi modelinin girdi ve çıktı parametreleri ile kural tabanını oluşturmak için klasikstok yönetimi modelinin simülasyonu yapılmıştır. Ardından ortaya konan bulanık stokyönetimi modelinin simülasyonu yapılarak iki modelin performanslarıkarşılaştırılmıştır.Çalışma iki temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tedarik zincirinde stokyönetimi yaklaşımlarının üzerinde durulmuş, mevcut klasik ve bulanık modellerincelenmiştir. Bu incelemeler neticesinde bu çalışmada kullanılacak olan bulanıkmodelin yapısı hakkında karar verilmiştir.İkinci bölümde klasik ve bulanık stok yönetimi modellerinin simülasyonu için yazılanbir bilgisayar programı üzerinde modeller çalıştırılmıştır. Ardından simülasyonsonuçları çeşitli performans ölçütleri ile karşılaştırılmış ve çeşitli bulgulara yerverilmiştir.Ortaya konan bulanık tedarik zinciri stok yönetimi modelinin klasik model ile aynıperformansı gösterdiği görülmüştür. Ayrıca klasik sistemin bulanık modeledönüştürülmesi aşamasında karşılaşılan kural tabanı yapısı sayesinde klasik tedarikzinciri stok yönetimi modelinin sipariş kararlarının daha iyi anlaşılması sağlanmıştır.Son olarak bulanık modelin oluşturulması sırasında modelin performansını etkileyenönemli faktörler ve bu etkilerin nedenleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to propose a fuzzy model that can take place of conventionalinventory management approach used in supply chain management. The simulation of aconventional inventory management model has been done to determine the input/outputvariables and the rule base of the fuzzy supply chain inventory management model.Then performances of the two models are compared by simulating the exposed fuzzyinventory management model.This study has two sections. In the first section, inventory management approaches inthe supply chain context are outlined and existing conventional and fuzzy models areexamined. Due to these examinations, the structure of the fuzzy model in this study isdetermined.In the second section models are executed upon a computer simulation program whichhas written for simulation of convention and fuzzy inventory management models. Thenthe results of simulations are compared by using different performance criterions andvarious findings are presented.Exposed fuzzy supply chain inventory management model achieves same performancelevels with conventional model. Also better understanding of order decisions in theconventional supply chain inventory management model is obtained by the rule basewhich is created in the process of developing fuzzy model from conventional inventorymanagement model. Finally, the important factors which affect the performance of thefuzzy model and their reasons are mentioned.