Türkiye ve İtalya ulusal parkları'nın planlanma ve yönetim açısından irdelenmesi
An examination of the planning and management of Turkish and Italian national parks
- Tez No: 184463
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ AKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZETTÜRKİYE VE İTALYA ULUSAL PARKLARI'NIN PLANLAMA VE YÖNETİMAÇISINDAN İRDELENMESİBu araştırmada Türkiye ve İtalya Ulusal Parkları, planlama ve yönetim açısındanirdelenmiş, ayrıca var olan parkların kaynak değerleri, potansiyelleri ve mevzuatıkarşılaştırılarak iki ülkenin Ulusal Park sistemleri hakkında bilgi edinmekamaçlanmıştır.Karşılaştırılacak ülke olarak İtalya'nın seçilmesindeki amaç, Türkiye ile benzer iklimselve doğal karakteristiklere sahip olması ve Akdeniz ülkeleri olmalarıdır. Bu şekildebenzer karakteristiklere sahip ülkelerin karşılaştırılması daha sağlıklı sonuçlarverecektir.Tez içinde Ulusal Park kavramının doğuşu ve tanımları, iki ülkedeki doğa korumaalanlarının sınıflandırılması, iki ülkenin Ulusal Park mevzuatı, park potansiyelleri, parkyönetimi ve park planlaması incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise iki ülkedeki UlusalPark sistemleri karşılaştırılmış, benzeyen ve farklı yönler ortaya çıkarılmıştır, var olaneksiklikler için önerilerde bulunulmuştur.ix
Özet (Çeviri)
SUMMARYAN EXAMINATION OF THE PLANNING AND MANAGEMENT OFTURKISH AND ITALIAN NATIONAL PARKS.In this thesis the Turkish and Italian National Parks have been examined according totheir planning and management. The thesis aimed to understand the National Parksystems of both countries by a comparison of their resource values, potentials andlegislations.The reason for choosing Italy as a model was its similarities to Turkey in climate andnatural characteristics, both being Mediterranean countries. Comparing two countrieswith similar characteristics will yield in more accurate results.The thesis covers the birth of the National Park concept and its definitions and theclassification of the natural reserves, the national park legislations, park potentials, parkmanagement and park planning in both countries.The results section covers a comparison of the National Park systems of these countries,a list of similarities and differences and suggestions against existing deficits.x