Yanal burkulma probleminin uzay çerçeve sistemi analojisi ile çözümü
A solution for lateral buckling problem by 3D frame analysis
  1. Tez No: 184474
  2. Yazar: BARIŞ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
YANAL BURKULMA PROBLEMİNİN UZAY ÇERÇEVE SİSTEMİ ANALOJİSİ İLEÇÖZÜMÜÖZETBu çalışmada kirişlerdeki yanal burkulma davranışı incelenmiştir. Bu çalışma ikibölüme ayrılmıştır. İlk bölümde yanal burkulma probleminden genel olarakbahsedilmiş, ikinci bölümde ise yanal burkulma problemi, uzay çerçeve sistemelemanları ile incelenmiştir.Bu çalışmada, farklı yüklemeler altında I kesitli bir kirişin yanal burkulma kritik yüküiçin uygulanabilir bir model geliştirilmiştir. I kesitli bir kirişte yanal burkulma yüküsınır şartları göz önünde tutularak üç boyutlu çerçeve sistem elemanları ilemodellenerek incelenmiştir. I kesitli kirişin toplam kesit özellikleri ile, çerçeveelemanlarla modellenmiş sistemin nihai kesit özellikleri aynı olmak zorundadır. Çerçeveelemanlarla modellemiş sistem artan yükler altında ikinci mertebe etkileride göz önünealan bilgisayar programları ile analiz edilmiş ve kritik göçme yükü bulunmuştur.Bu çalışmanın sonunda yanal burkulma kritik yükü için bir fikir sahibi olunmuştur.Elde edilen sonuçlar nümerik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Eğer bir kiriş, toplam kesitözellikleri aynı olacak şekilde üç boyutlu çerçeve sistem elemanları ile modellenirse aynıdavranışı sergilemekte ve kirişin göçme yükü I kesitli kirişin göçme yüküne yakın birdeğer almaktadır.
Özet (Çeviri)
A SOLUTION FOR LATERAL BUCKLING PROBLEM BY 3D FRAME ANALYSISSUMMARYIn this study, the lateral buckling behaviour of the beams are presented. The study isseperated in two parts. In the first part lateral buckling problem are discussedgenerally. In the second part the lateral buckling problem is investigated by 3D frameanalysis.In this study, a general model applicable to the lateral buckling of an I-section beamsubjected to various types of loadings is developed. The lateral buckling load of theI-section beams considering boundary conditions is determined using a system modelledby 3D frame elements. The total cross-section properties of the system modelled by 3Dframe elements and I -section beam have to get the same value. The system modelled by3D frame elements is analysed with a computer programe and calculated the failureload by considering effect of the second-order under increasing loads.The results obtained from the analysis have an idea about the general solution for thelateral buckling problem. The results of the solution are compared with numericalresults. If a beam is modelled by considering total cross-section proporties having thesame value by 3D frame elements, the beam have the same behaviour and the obtainedfailure load have approximate volue I section beam failure load.