Güneş gözlemlerinde iki boyutlu spekl spektroskopi
Two dimensional speckle spectroscopy in solar observations
- Tez No: 184478
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUROL AL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZETGÜNEŞ GÖZLEMLERİNDE İKİ BOYUTLU SPEKL SPEKTROSKOPİBu çalışmada, Güneş yüzeyine ait yüksek uzaysal ve spektrel çözünürlüklü görüntüleri eldeetmek için 2-Boyutlu spektroskopik verilere, spekl interferometrisine dayalı spekl yöntemiile yeniden yapılandırma tekniğinin uygulanması anlatılmıştır.Yüksek spektrel çözünürlüklü 2-Boyutlu görüntülerin alınmasında kullanılan gözlemmetotları hakkında genel bir bilgi verilmesi sonrasında, Arz atmosferinin görüntülerinuzaysal çözünürlüğüne olan etkisi ve bu etkinin söz konusu verilerden arındırılmasınailişkin tekniklerden bahsedilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde, verilerin alındığı 2-Boyutlu spektrometre özellikleri ilebirlikte tanıtıldıktan sonra, ağırlıklı olarak gözlem aletinden kaynaklanan etkileringiderilmesinde gerekli ön indirgeme işlemleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra, optiktransfer fonksiyonunun -ki atmosferi kateden ışınların alıcıya gelinceye kadar karşı karşıyakaldıkları etkileri içerir- spekl yöntemi ile yeniden oluşturulması anlatılmış, devamında bufonksiyonun spekl yöntemi ile yeniden yapılandırma yardımıyla daha ileri çalışmalaramalzeme olacak görüntülere uygulanması açıklanmıştır.Son bölümde Güneş'in kromosfer tabakasına ait yeniden yapılandırılmış görüntülersunulmuştur. Görüş alanı içersinde gözlenen kromosferik ince yapılar tanıtıldıktan sonra, buverilerle ileriye yönelik yapılabilecek bilimsel çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTWO DIMENSIONAL SPECKLE SPECTROSCOPY IN SOLAR OBSERVATIONSThis thesis deals with a method of obtaining images of the solar surface of high spectral andspatial resolution, namely with the application of the speckle reconstruction technique basedon speckle interferometry to spatially two-dimensional spectroscopic data.Besides giving some general information about observing techniques used to taketwo-dimensional images of high spectral resolution, the effect of the Earth's atmosphere onthe spatial resolution of the images as well as the compensation for this effect areconsidered.In the third section of this thesis, the 2D spectrometer with its peculiarities are introducedand the pre-reduction steps, necessary for removing the instrument's characteristic effectson the observed data, are given in detail. After, it is explained how to obtain the opticaltransfer function defining the influence of the atmosphere on the passing light by means ofthe speckle restoration technique, and how to apply this function to the narrow-band solarimages by means of the speckle reconstruction.The reconstructed images of the solar chromosphere are presented in the last part of thethesis where the chromospheric fine structures seen in the field of view are treated as well.Finally, an outlook on further scientific studies to be performed with this data set is given.