Bazı kükürtlü 1, 2, 4-triazin bileşiklerinin sentezleri
The synthesis of some sulfur compounds of 1, 2, 4-triazin
- Tez No: 184477
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TANYOLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada ille olarak karborı sülfür ve hidrazin hidratdrın tiyokarbohidrazid bileşiği .elde edildi. . • İkinci aşamada tiyokarbohidrazid bileşiği ve glioksilik asit mono hidrat kullanılarak 4-Amino-3-merkapto-l ,2,4-triazin-5( 4H)-on bileşiği elde edildi. Elde edilen 4-Amino-3- merkapto-1,2,4-triazin-5 (4H)-on bileşiği, çeşifü alkil halojenüilerle reaksiyona sokularak bileşiğin yedi . adet S-alkil. türevleri . ve süksinik. asit, glutarik asitlerle • r aksiyonuylada simetrik kondanse iki adet türev olmak üzere toplam dokuz adet yeni bileşik sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşikler kristalizasyon ve kromatografik yöntemlerle saflaştınlmış, yapıları elemente! analiz, IR ve 1H- NMR yöntemleri ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first step of this work , tiyocarbohydrazide was prepared by carbon disulfide with hydrazinium hydroxid. T:-ı the secondly, tiyocarbohydrazide and glyoxylic acid mono hydrate were used to prepare -A.mino-3-mercapto-1,2,4-triazin-5( 4H)-on. At this work , 4-Amino-3-alklytiyo-1,2,4-triazine-5(4H)-one compounds were synthesized from various alkly halides and 4-Amino-3-mercapto·-1,2,4-triazin-5(4H)-on and this compound was condensed dicarboxylic acids. After that , we had nine different kinds of new compounds. Structure of the synthesised compounds clarifıed by elemental analysis, 1H-NMR and IR spectrum results.