Küreselleşme sürecinin kentsel koruma alanları ile ilişkisinin İstanbul Tarihi Yarımada özelinde incelenmesi
Research on the effects of globalisation to the urban conservation areas of sample of İstanbul Historic Peninsula
- Tez No: 184523
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Küreselleşme Sürecinin Kentsel Koruma Alanları ile İlişkisinin İstanbul Özelinde İncelenmesi ivÖZETKüreselleşme kapitalizmin süreç içerisinde ulaştığı en yoğunluklu aşamayı vebunların kültürel, politik yansımasını içeren, bunun yanı sıra zaman ve mekankavramlarına yeni anlamlar yükleyen bir süreç olarak tanımlanabilmektedir.Süreç içinde sermayenin kazandığı hareketliliğe bağlı olarak ekonomikilişkilerin kentler üzerinden şekillenmesi, bu dönemin aynı zamandametropoller çağı olmasına da neden olmuştur. Kentlerin bu derecede önplana çıkması ve küresel ekonomiye eklemlenme çabaları kentlerin hızlamekansal şekillenişini değiştirmesine neden olurken, söz konusu gelişmelerbir taraftan da kentlerin tarihi çekirdeği üzerinde baskı yaratmaktadır. İronikolarak küreselleşmenin beraberinde getirdiği, zaman mekan kavramındakidönüşüm, küresel kültür gibi unsurlar kentlerin kimliğinin ve kültüreldeğerlerin yoğunlaştığı tarihi çevrenin önemini arttırmaktadır. Bununsonucunda kentler bu süreçte tarihi kent mekanlarına eğilerek bunlarıyaşatma yönünde hem avantajları, hem de dezavantajları bir aradayaşamaktadır. Söz konusu gelişmelerin avantaja döndürülmesi yönetimlerinve yerel halkın bu kültürel değerleri yaşatma çabasına bağlı olarakgerçekleşmektedir. Türkiye'de ise, ekonomik gelişme adına bu değerlerin gözardı edilmesi yada hızla ticarileştirilmesi söz konusudur. Bu çalışmadaülkemizde bu sürecin ne yönde geliştiğini ve gelişmenin ardındaki nedenleriortaya koymaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Küreselleşme Sürecinin Kentsel Koruma Alanları ile İlişkisinin İstanbul Özelinde İncelenmesi vABSTRACTGlobalisation can be defined as a point that capitalism reached during itsprocess which also includes cultural and political reflections and as a processwhich gives new meanings to time and space. The era could also be definedas the age of metropolitans with reference to the economic relations thatacquires between cities as a result of the capital movement. Urbantransformations reveals as a result of the efforts to become a part of theglobal urban hierarchy system while bringing development pressures onhistoric centres. On the other hand, the globalisation process assesses thecity identities and the importance of historic centres with reference to thefacts of global culture and the loose of the boundaries. Therefore the citiesfaces with both the advantage of the globalization process which assess theemergency of taking action to improve the historic sites and which brings anddisadvantage of development pressure with reference to the globalizationprocess. Changing these pressures to an opportunity depends on thenational and local efforts that are shown to keep these cultural and historicvalues. But unfortunately in Turkey, these values are undervalued withreference to economic developments. Therefore this study tries to define thereasons of this behave with reference to the economic and politicalcircumstances of the nation.