Trakya bölgesinde ağır metal dağılımının kuzey-güney doğrultusunda değişimi
In thrace region, the change of heavy metal distribution in north-south direction
  1. Tez No: 184812
  2. Yazar: MURAT BELİVERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ÇOTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çinko, kurşun ve kadmiyum elementlerinin Trakya Bölgesi'ndeki konsantrasyonları;karayosunu, liken, çam kabuğu, meşe kabuğu, çam yaprağı gibi biyoindikatörlerde vetoprak örneklerinde belirlenmiştir. Trakya Bölgesi'nin topoğrafik yapısının ve bölgeniniklimsel koşullarının, ağır metallerin atmosferik dağılımında ne derecede etkili olduğuaraştırılmıştır.Sabit ağırlığa gelinceye kadar kurutulmuş örneklerde ağır metal konsantrasyonlarıatomik absorpsiyon spektrofotometresi (AAS) ile belirlenmiştir. Sonuçlarındeğerlendirilmesinde İstatistica programı, element konsantrasyonlarınınharitalandırılmasında ise Surfer programı kullanılmıştır.Yüksek konsantrasyon değerleri trafik yoğunluğunun fazla olduğu Güney Marmarasahil şeridinde ve Istıranca Dağları'nın Karadeniz'e bakan eteklerinde elde edilmiştir.Karayosunu, toprak ve liken örneklerinde konsantrasyon değerlerinin değişimi,bölgenin topoğrafik yapısının ve karayolu trafik yoğunluğunun atmosferik metallerindağılımında önemli parametreler olduğu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Concentrations of zinc, lead and cadmium in Thrace were determined in soil samplesand bioindicators such as moss, lichen, oak and pine barks and pine leaves. The effectsof topographic and climatic structure of the region on the atmospheric distribution ofthese elements were investigated.Heavy metal concenterations in the samples dried until constant weight weredetermined by means of AAS. Istatistica programe was used for evaluation of theresults; and in element concentrations Surfer programe was used for mapping ofelement concentrations.High concentrations were found on the northern slops of Star Mountains in the northand the environment of the highways in the south part of the region. Analysis results ofmoss, lichen and soil samples demonstrated that the mountains and traffic density inThrace are effective parameters on the distribution of airborn metals.