Karınca ve sürü optimizasyon yöntemlerinin incelenmesi ve yazılım uygulamalarının oluşturulması
Investigation of ant and swarm optimization techniques and constituting its software applications
  1. Tez No: 185010
  2. Yazar: CEMAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Matematik, Electrical and Electronics Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik-Haberleşme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda oldukça fazla araştırma yapılan alanlardan biri olan Sürü Zekası,Karınca Algoritmaları, Optimizasyon Teknikleri gibi konular oldukça fazla ilgi çekmiştir.nsanoğlu, birçok buluşu doğayı gözlemleyerek ve izleyerek bulmuştur. Daha sonra dadüşünerek bunları geliştirmiştir.Bu tezde, öncelikle temel kavramlar açıklandıktan sonra karıncaoptimizasyonunun TSP problemine nasıl uygulanabileceği anlatılmaktadır. Karıncaoptimizasyonunun açılımları olan karınca sisteminin ve karınca koloni sisteminin, ayrıayrı uygulama yazılımları oluşturularak TSP problemi üzerinde çalıştırılmakta vesonuçlar gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, some of the topics attracted much more attention which take much moreresearches are like Swarm Intelligence, Ant Algorithms, and Optimization Techniques.Human being, discoveried or invented a lot of inventions by observing and looking at theliving creatures. After that he thought about these, and he developed some things.In this thesis, as a first thing the fundamental concepts were explained and then it hasbeen explained that how ant optimization can be applied to the TSP problem. Applicationsoftwares of ant system and ant colony system have been formed seperately, which arevariations of ant optimization, and the softwares are applied on TSP problem and at thelast the outcomes of the programs were handled and investigated.