Bir matbaa işletmesinde, ISO 9001:2000 belgesi edinme çalışmaları
Practising to get ISO 9001:2000 certificate at a printing office
- Tez No: 185011
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN ŞİMŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZETBİR MATBAA İŞLETMESİNDE, ISO 9001:2000BELGESİ EDİNME ÇALIŞMALARIGünümüzde kalite kavramına verilen önem her zamankinden daha önemli vekalite kavramının olgusunu oluşturan iyi hizmet, kaliteli ürün ve müşterimemnuniyetinin sağlanmasıyla sistemin gereksinimlerini tam anlamıylagerçekleştirmiş oluruz. İyi hizmet, kaliteli ürün ve müşteri memnuniyetinsağlanabilmesi için de hizmet veren veya üretim yapan firmalar bütün kontrolmerkezlerini denetim altında tutacak sistemlere ihtiyaç duymaktadırlar.Bir matbaaya ISO 9001-2000 kalite sisteminin uygulanmasını dört ana bölümde elealarak anlatmaya çalıştım.Birinci bölümde tarihte bu sisteminin uygulanmaya başlaması, Türkiye nasıl ulaştığıve bu sistemin en son hangi aşamada olduğunu anlattım.İkinci bölümde ISO 9001-2000 Güvence Sistemimin Temel Kavramlarından;Kalite, Kalite Sistemi, Kalite Yönetimi, Kalite Sistemi, Toplam Kalite Yönetimi nedirkısaca üzerinde durarak anlatmaya çalıştım.Üçüncü bölümde ISO 9001 - 2000 sistemini bütünüyle içeren KEK (Kalite ElKitabı) içinde bulunan; sistemin kapsamından, atıf yapılan standartlardan, sistemdegeçen terimlerden, kalite yönetim sisteminden, yönetimin sorumluluğundan, kaynakyönetiminden, ürünü gerçekleştirme sistemin uygulamasından ve ölçme analizdeğerlendirmeden bahsettim.Son bölüm de ise sistemde kullanılacak örnek form, rapor, talimat ve listelerininörneklerini vererek nasıl uygulanacağı hakkında bilgi verdim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPRACTISING TO GET ISO 9001:2000CERTIFICATE AT A PRINTING OFFICEPeople values importance of quality lately more than before. Quality iscompleted with the most important parts of quality that are good service, productquality and customer?s pleasure. Firms that manufacture for good service, productquality and customer?s pleasure need the system that can control all work centre ofthe firm.I want to examine and explain as four main parts that have the topic about practiseISO 9001- 2000 quality system in a printing house.I defined at the first part is about beginning of practise this system in the past, howthis system came to Turkey and in which stage this system stand at the end.I tried to explain in the second part basic concepts of ISO 9001-2000 Safety System.These are Quality, Quality System, Management of the Quality, Total QualityManagement. I determined and explained these concepts as summary.I expressed that contents of the system, standards are showed, premises are in thesystem, quality management system, responsibility of the management, management ofthe sources, realization of the product, practising of the product realization system andevaluation of the result of the measures.The last part includes example form, report, instruction and list. I gave informationabout how the examples can be practised.